Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Створено найдокладнішу інфрачервону мапу Молочного Шляху

26 вересня 2024

 

Астрономи оприлюднили величезну інфрачервону мапу Молочного Шляху, яка містить понад 1,5 мільярда об’єктів — найдокладнішу з коли-небудь створених. За допомогою телескопа VISTA Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), наукова група спостерігала за центральними районами нашої галактики понад 13 років. Було отримано 500 терабайтів даних — це найбільший спостережний проєкт, який коли-небудь здійснювали за допомогою телескопа ESO.

Докладніше:

Довкілля квазарів раннього Всесвіту справді захаращені

24 вересня 2024

Нова знахідка, виявлена за допомогою Камери темної енергії (Dark Energy Camera), надає чітке пояснення головоломки «міської щільності» квазара.

 

 

Спостереження за допомогою Камери темної енергії (Dark Energy Camera, DECam) підтверджують очікування астрономів про те, що квазари раннього Всесвіту утворилися в ділянках космосу, густонаселених галактиками-супутниками. Винятково широке поле зору DECam та спеціальні фільтри зіграли вирішальну роль у досягненні цього результату. Спостереження також показують, чому попередні дослідження, спрямовані на визначення щільності околиць квазарів раннього Всесвіту, дали суперечливі результати.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Фомін Петро Іванович (20.VI.1930 — 05.X.2011)

 

Fomin 

Член-кореспондент НАН України, доктор фізико-математичних наук, професор Петро Іванович Фомін народився 20 червня 1930 р. у с. Жихарєво (Орловська область, Росія). Здобувши (1953) вищу освіту в Харківському державному університеті, далі навчався в аспірантурі цього університету. Протягом 1957—1972 рр. працював у Харківському фізико-технічному інституті. З 1972 р. — в Інституті теоретичної фізики у м. Києві (з 1974 р. очолював відділ астрофізики та фізики елементарних частинок).

 

Галузь наукових інтересів П.І. Фоміна — теоретична фізика, астрофізика, космологія. Один із фундаторів квантової космології. Розробив теорію спонтанного квантового народження просторово-замкнутого Всесвіту з фізичного вакууму. Досліджував структуру фізичного вакууму та прояви його властивостей у різноманітних фізичних процесах. Створив квантово-польову теорію активності квазарів і радіогалактик, дослідив високоенергетичні газодинамічні ефекти в галактиках. Пояснив (разом з В.М.Мальнєвим і А.П.Фоміною) явище надпотужного радіовипромінювання системи Юпітер—Іо. Розробив теорію інверсії магнітного поля Землі.

 

Заслужений діяч науки УРСР (1982), лауреат Державної премії України у галузі науки і техніки (2006) та премії НАН України ім. М.П. Барабашова (1989).

 

Петро Іванович Фомін помер 5 жовтня 2011 р. у Києві.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1