Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи спостерігають пробудження масивної чорної діри в реальному часі

18 червня 2024

 

Наприкінці 2019 року раніше нічим не примітна галактика SDSS1335+0728 раптом почала сяяти яскравіше, ніж будь-коли раніше. Щоб зрозуміти чому, астрономи використали дані спостережень кількох космічних і наземних обсерваторій, зокрема Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), щоб відстежити, як змінюється яскравість галактики. Виконане дослідження дало змогу дійти висновку, що вони є свідками змін, яких раніше не бачили в галактиці — ймовірно, це результат раптового пробудження масивної чорної діри в її ядрі.

Докладніше:

Нове моделювання пояснює, як надмасивні чорні діри виросли так швидко

16 червня 2024

 

Одна з головних наукових цілей обсерваторій наступного покоління (наприклад, космічного телескопа Джеймса Вебба) — спостереження за першими галактиками у Всесвіті — тими, що існували під час Космічного світанку (Cosmic Dawn). В цей період у нашому всесвіті утворилися перші зорі, галактики та чорні діри, приблизно через 50 мільйонів — 1 мільярд років після Великого Вибуху. З’ясувавши, як ці галактики формувалися та еволюціонували протягом найдавніших космологічних періодів, астрономи матимуть повну картину того, як Всесвіт змінювався з часом.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Григоревський Віталій Михайлович (07.XI.1930 — 18.I.1981)

 

Hryhorevskyi 

Доктор фізико-математичних наук, професор Віталій Михайлович Григоревський народився 7 листопада 1930 р. в Херсоні. Здобувши (1954) вищу освіту в Одеському університеті, став до роботи в його Астрономічній обсерваторії. Упродовж 1962—1970 рр. працював у Молдавському державному університеті (Кишинів) на кафедрі прикладної математики, виконував спостереження штучних супутників Землі. У 1970—1976 роках працював на кафедрі астрономії Одеського університету (очолював групу з фотометричних спостережень штучних супутників Землі). З 1976 р. і до кінця життя викладав вищу математику в Одеському технологічному інституті імені М.В. Ломоносова.

 

Галузь наукових інтересів В.М. Григоревського — змінні зорі, фотометрія штучних супутників Землі (ШСЗ). Один з фундаторів супутникової фотометрії. Очолював (з 1965 р.) міжнародну кооперативну програму з фотометрії ШСЗ. Вивчав астероїди (періоди обертання відносно центра мас, орієнтація осі обертання у просторі) методами фотометрії.

 

Віталій Михайлович Григоревський помер 18 січня 1981 р. в Одесі.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1