Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Яскраві протозорі й темні хмари сусідять в зоряному розпліднику

19 травня 2023

Зображення, отримане в одній з обсерваторій NOIRLab (National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory), показує величезну темну міжзоряну хмару Lupus 3 на контрасті з сліпучими новонародженими зорями у світлій туманності Bernes 149.

 

 

Масивну міжзоряну хмару Lupus 3, в якій утворюються зорі, сфотографували в Міжамериканській обсерваторії Серро Тололо NSF NOIRLab у Чилі за допомогою 570-мегапіксельної камери темноїенергії (Dark Energy Camera, DECcam), виготовленої Міністерством енергетики США. У сліпучій центральній ділянці цієї розлогої хмари видно пару новонароджених зір, які вириваються зі своїх природних коконів пилу та газу, щоб освітити туманність Bernes 149. (Це світла туманність, яку видно тому, що вона відбиває світло близьких до неї зір — Ред.) Такі контрастні ділянки роблять цей об’єкт головною мішенню для досліджень процесу зореутворення.

Докладніше:

Європейський телескоп відкрив приховані краєвиди величезних зоряних ясел

11 травня 2023

 

За допомогою оглядового телескопа для астрономії, що працює у видимому та інфрачервоному діапазонах електромагнітного спектра (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy, VISTA) і належить Європейській південній обсерваторії (European Southern Observatory,ESO), астрономи створили величезний інфрачервоний атлас п’яти найближчих до Землі ділянок зореутворення. Для цього вони об’єднали понад мільйон зображень. Ці великі мозаїки показують молоді зорі, які занурені в густі хмари пилу, у процесі формування. Новий атлас стане для астрономів унікальним джерелом інформації, за допомогою якого можна розшифрувати складну загадку процесу народження зір.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Конопльова Валентина Петрівна (01.II.1919 — 01.VI.2001)

 

Konoplova 

Кандидат фізико-математичних наук Валентина Петрівна Конопльова народилася 1 лютого 1919 р. у с. Танаково В’ятської губернії в Росії. Здобувши (1942) вищу освіту на фізико-математичному факультеті Уральського державного університету (тоді м. Свердловськ; нині м. Єкатеринбург), стала до роботи в Астрономічній обсерваторії Київського університету, що на той час перебувала в евакуації у Свердловську. З 1959 р. працювала в Головній астрономічній обсерваторії (ГАО) АН УРСР (учений секретар, завідувач неструктурного астрофізичного відділу, заступник директора з наукової роботи, старший науковий співробітник відділу експериментальної астрофізики).

 

Галузь наукових інтересів В.П. Конопльової — комети. Визнаний авторитет у світовій кометній спільноті. Організувала в ГАО групу дослідників комет. Першою звернула увагу на те, що в афелії орбіти короткоперіодичних комет групуються в зонах орбіт планет-гігантів, тобто утворюють кометні сім’ї великих планет. Уклала (разом з Ю.Г. Бабенком) каталог мінімальних міжорбітальних відстаней комет.

 

Очолювала роботу з введення в дію у ГАО телескопа АЗТ-2 і керувала організацію астрофізичних спостережень на ньому. Один з ініціаторів створення в ГАО обчислювального центру.

 

Автор (разом з Г.К. Назарчук та Л.М. Шульманом) монографії «Поверхностная фотометрия комет» (1977).

 

На честь науковця названо астероїд 3965 Konopleva.

 

Валентина Петрівна Конопльова померла 1 червня 2001 р.

 

Докладніше про Валентину Конопльову:

Л. М. Шульман. Пам’яті Валентини Петрівни Конопльової (1919—2001)

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1