Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Виявлено найближчу до Землі пару надмасивних чорних дір

30 листопада 2021

За допомогою Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) виявлено найближчу до Землі пару надмасивних чорних дір, які коли-небудь спостерігали астрономи. Відстань між цими об’єктами також набагато менша, ніж в будь-якої іншої, відомої нині, паринадмасивних чорних дір. Зрештою вони зіллються в одну гігантську чорну діру.

Докладніше:

Нове світло на процеси, що стоять за сонячними виверженнями

17 листопада 2021

Нові дослідження сильних магнітних полів, що утворюються всередині Сонця і спричиняють сильні виверження речовини з його поверхні, можуть допомогти передбачати сонячні спалахи.

 

Математики і астрофізики з Великобританії та Італії всебічно змоделювали появу скручених магнітних полів у сонячній атмосфері та перевірили свої моделі за допомогою спостережень. Це стало проривом для розуміння процесу, внаслідок якого відбуваються сонячні спалахи. Статтю науковців оприлюднив журнал Nature Communications.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Кислюк Віталій Степанович (20.І.1940 — 3.V.2014)

 

Kysliuk 

Доктор фізико-математичних наук, професор Віталій Степанович Кислюк народився 20 січня 1940 р. у с. Невірків Корецького району Рівненської області. Здобувши (1962) вищу освіту на геодезичному факультеті Львівського політехнічного інституту (нині Національний університет «Львівська політехніка») за спеціальністю «астрономо-геодезія», став до роботи в Головній астрономічній обсерваторії (ГАО) АН УРСР (упродовж 1965—1968 рр. навчався в аспірантурі ГАО, з 1973 р. й до 1977 р. обіймав посаду вченого секретаря, з 1977 до 1984 рр. — заступник директора з наукової роботи, протягом 1984—2002 рр. — завідувач відділу астрометрії, у 2003—2014 роках — головний науковий співробітник відділу астрометрії).

 

Галузь наукових інтересів В.С. Кислюка — селенодезія, динаміка Місяця, астрометрія. Запропонував метод порівняльного аналізу опорних мереж точок місячної поверхні. Виконав цикл досліджень зі створення узагальненої системи геометричних та динамічних характеристик Місяця, на основі яких були вивчені особливості гравітаційного поля та геометричної фігури Місяця, побудовані математичні моделі топографії та фігур Місяця й Марса. Під його керівництвом успішно завершено(1999) запропоновану в ГАО 1977 р. кооперативну програму «Фотографічний огляд неба», результатом виконання якої стало створення астрометричного каталогу положень і власних рухів понад 2 млн зір північного неба.

 

Брав участь у виконанні програми калібровки каталогу HIPPARCOS, складеного в результаті космічної місії Європейського космічного агентства (ЄКА). «Київський» розв’язок, отриманий науковцем разом з колегами, був використаний для виведення остаточної системи каталогу HIPPARCOS (у 1977 р. цю роботу відзначено сертифікатом ЄКА).

 

Був активним популяризатором астрономічних знань. Автор науково-популярних книжок «Місяць з усіх боків» (1993) і «Місяць на небі…» (2009) та співавтор — «Київське вікно у Всесвіт» (2006), «Місячна одісея» (2007). Очолював журі першої (2011) Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії.

 

Лауреат Державної премії УРСР у галузі науки і техніки (1983) та премії ім. М.П. Барабашова НАН України (1997).

 

Віталій Степанович Кислюк помер 3 травня 2014 р. у Києві.

 

Докладніше про Віталія Кислюка:

Я.С. Яцків. Віталій Степанович Кислюк (20.01.1940 — 03.05.2014)

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1