Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Кислюк Віталій Степанович (20.І.1940 — 3.V.2014)

 

Kysliuk 

Доктор фізико-математичних наук, професор Віталій Степанович Кислюк народився 20 січня 1940 р. у с. Невірків Корецького району Рівненської області. Здобувши (1962) вищу освіту на геодезичному факультеті Львівського політехнічного інституту (нині Національний університет «Львівська політехніка») за спеціальністю «астрономо-геодезія», став до роботи в Головній астрономічній обсерваторії (ГАО) АН УРСР (упродовж 1965—1968 рр. навчався в аспірантурі ГАО, з 1973 р. й до 1977 р. обіймав посаду вченого секретаря, з 1977 до 1984 рр. — заступник директора з наукової роботи, протягом 1984—2002 рр. — завідувач відділу астрометрії, у 2003—2014 роках — головний науковий співробітник відділу астрометрії).

 

Галузь наукових інтересів В.С. Кислюка — селенодезія, динаміка Місяця, астрометрія. Запропонував метод порівняльного аналізу опорних мереж точок місячної поверхні. Виконав цикл досліджень зі створення узагальненої системи геометричних та динамічних характеристик Місяця, на основі яких були вивчені особливості гравітаційного поля та геометричної фігури Місяця, побудовані математичні моделі топографії та фігур Місяця й Марса. Під його керівництвом успішно завершено(1999) запропоновану в ГАО 1977 р. кооперативну програму «Фотографічний огляд неба», результатом виконання якої стало створення астрометричного каталогу положень і власних рухів понад 2 млн зір північного неба.

 

Брав участь у виконанні програми калібровки каталогу HIPPARCOS, складеного в результаті космічної місії Європейського космічного агентства (ЄКА). «Київський» розв’язок, отриманий науковцем разом з колегами, був використаний для виведення остаточної системи каталогу HIPPARCOS (у 1977 р. цю роботу відзначено сертифікатом ЄКА).

 

Був активним популяризатором астрономічних знань. Автор науково-популярних книжок «Місяць з усіх боків» (1993) і «Місяць на небі…» (2009) та співавтор — «Київське вікно у Всесвіт» (2006), «Місячна одісея» (2007). Очолював журі першої (2011) Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії.

 

Лауреат Державної премії УРСР у галузі науки і техніки (1983) та премії ім. М.П. Барабашова НАН України (1997).

 

Віталій Степанович Кислюк помер 3 травня 2014 р. у Києві.

 

Докладніше про Віталія Кислюка:

Я.С. Яцків. Віталій Степанович Кислюк (20.01.1940 — 03.05.2014)

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1