Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи спостерігають пробудження масивної чорної діри в реальному часі

18 червня 2024

 

Наприкінці 2019 року раніше нічим не примітна галактика SDSS1335+0728 раптом почала сяяти яскравіше, ніж будь-коли раніше. Щоб зрозуміти чому, астрономи використали дані спостережень кількох космічних і наземних обсерваторій, зокрема Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), щоб відстежити, як змінюється яскравість галактики. Виконане дослідження дало змогу дійти висновку, що вони є свідками змін, яких раніше не бачили в галактиці — ймовірно, це результат раптового пробудження масивної чорної діри в її ядрі.

Докладніше:

Нове моделювання пояснює, як надмасивні чорні діри виросли так швидко

16 червня 2024

 

Одна з головних наукових цілей обсерваторій наступного покоління (наприклад, космічного телескопа Джеймса Вебба) — спостереження за першими галактиками у Всесвіті — тими, що існували під час Космічного світанку (Cosmic Dawn). В цей період у нашому всесвіті утворилися перші зорі, галактики та чорні діри, приблизно через 50 мільйонів — 1 мільярд років після Великого Вибуху. З’ясувавши, як ці галактики формувалися та еволюціонували протягом найдавніших космологічних періодів, астрономи матимуть повну картину того, як Всесвіт змінювався з часом.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Мень Анатолій Володимирович (23.VII.1927 — 23.VIII.2011)

 

Men

 

Член-кореспондент НАН України, професор Анатолій Володимирович Мень народився 27 липня 1927 р. у Харкові. Вищу освіту здобув (1949) у Харківському електротехнічному інституті (нині Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»). У 1949—1955 рр. — молодший науковий співробітник Харківського фізико-технічного інституту. Протягом  1955—1985 років працював в Інституті радіофізики і електроніки АН УРСР. З 1985 р. — завідувач відділу Радіоастрономічного інституту АН Української РСР (нині НАН України).

 

Галузь наукових інтересів А.В. Меня в астрономії — декаметрова радіоастрономія. Розробив і керував спорудженням кількох декаметрових радіотелескопів та інтерферометрів, зокрема унікального радіотелескопа УТР—2 та системи «УРАН» (мережа інтерферометрів, що забезпечують спостереження просторової структури радіоджерел з кутовим розрізненням близько 1 секунди). Досліджував спектри випромінювання космічних радіоджерел та їхні радіозображення у декаметровому діапазоні.

 

Лауреат Державної премії СРСР (1977), Державної премії України (1997). Заслужений діяч науки і техніки України (1997).

 

Анатолій Володимирович Мень помер 23 серпня 2011 р. у Харкові.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1