Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Близька взаємодія понад 10 000 років тому закрутила спіралі в диску поблизу центра Галактики

23 червня 2022

Група дослідників з Китаю, США та Німеччини, серед яких Цичжоу Чжан (Qizhou Zhang) з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики (Center for Astrophysics | Harvard & Smithsonian), за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) виявила акреційний диск з двома спіральними рукавами навколо молодої зорі поблизу центра галактики Молочний Шлях.

 

 

Диск, можливо, зазнав деформації внаслідок близького зіткнення з об’єктом, що пролетів повз зорю. Це і спричинило утворення спіральних рукавів. Статтю науковців оприлюднив інтернет-журнал Nature Astronomy.

Докладніше:

Астрономи склали мапу ділянки зореутворення в туманності за межами нашої галактики

15 червня 2022

Астрономи оприлюднили складні подробиці ділянки з активним утворенням зір під назвою 30 Золотої Риби, також відомої як туманність Тарантул.

 

 

Для цього науковці виконали нові спостереження за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA). На зображенні з високою роздільною здатністю, оприлюдненому Європейською південною обсерваторією (European Southern Observatory, ESO), і для створення якого використовували дані ALMA, ми бачимо туманність у новому світлі. Зокрема тонкі газові хмари, що дають уявлення про те, як масивні зорі «перелаштовують» цей регіон.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Мень Анатолій Володимирович (23.VII.1927 — 23.VIII.2011)

 

Men

 

Член-кореспондент НАН України, професор Анатолій Володимирович Мень народився 27 липня 1927 р. у Харкові. Вищу освіту здобув (1949) у Харківському електротехнічному інституті (нині Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»). У 1949—1955 рр. — молодший науковий співробітник Харківського фізико-технічного інституту. Протягом  1955—1985 років працював в Інституті радіофізики і електроніки АН УРСР. З 1985 р. — завідувач відділу Радіоастрономічного інституту АН Української РСР (нині НАН України).

 

Галузь наукових інтересів А.В. Меня в астрономії — декаметрова радіоастрономія. Розробив і керував спорудженням кількох декаметрових радіотелескопів та інтерферометрів, зокрема унікального радіотелескопа УТР—2 та системи «УРАН» (мережа інтерферометрів, що забезпечують спостереження просторової структури радіоджерел з кутовим розрізненням близько 1 секунди). Досліджував спектри випромінювання космічних радіоджерел та їхні радіозображення у декаметровому діапазоні.

 

Лауреат Державної премії СРСР (1977), Державної премії України (1997). Заслужений діяч науки і техніки України (1997).

 

Анатолій Володимирович Мень помер 23 серпня 2011 р. у Харкові.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1