Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Мороженко Ніна Миколаївна (13.III.1928 — 10.VII.2009)

 

Morozhenko N M 

Доктор фізико-математичних наук Ніна Миколаївна Мороженко (дівоче прізвище Семенова) народилася 13 березня 1928 р. у с. Благодарне (Ставропольський край, Росія). Вищу освіту здобула (1950) у Ленінградському університеті. Закінчила (1956) аспірантуру Ленінградського педінституту. Упродовж 1958—1988 рр. працювала в Головній астрономічній обсерваторії (ГАО) АН УРСР.

 

Галузь наукових інтересів Н.М. Мороженко — фізика Сонця. Вивчала спокійні протуберанці з урахуванням їхньої неоднорідної структури. Уперше показала, що концепцію однорідного протуберанця можна застосовувати лише для слабких об’єктів. Побудувала структурно-неоднорідну модель сонячного протуберанця, у рамках якої вдалося пояснити світіння ліній з низькими (метали), середніми (водень) та високими (гелій) потенціалами збудження. Пояснила (1984) різноманітність форм спектральних ліній різних хімічних елементів змінами густини речовини і ступеня волокнистості протуберанців.

 

Ніна Миколаївна Мороженко померла 10 липня 2009 р. у Києві.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1