Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи спостерігають пробудження масивної чорної діри в реальному часі

18 червня 2024

 

Наприкінці 2019 року раніше нічим не примітна галактика SDSS1335+0728 раптом почала сяяти яскравіше, ніж будь-коли раніше. Щоб зрозуміти чому, астрономи використали дані спостережень кількох космічних і наземних обсерваторій, зокрема Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), щоб відстежити, як змінюється яскравість галактики. Виконане дослідження дало змогу дійти висновку, що вони є свідками змін, яких раніше не бачили в галактиці — ймовірно, це результат раптового пробудження масивної чорної діри в її ядрі.

Докладніше:

Нове моделювання пояснює, як надмасивні чорні діри виросли так швидко

16 червня 2024

 

Одна з головних наукових цілей обсерваторій наступного покоління (наприклад, космічного телескопа Джеймса Вебба) — спостереження за першими галактиками у Всесвіті — тими, що існували під час Космічного світанку (Cosmic Dawn). В цей період у нашому всесвіті утворилися перші зорі, галактики та чорні діри, приблизно через 50 мільйонів — 1 мільярд років після Великого Вибуху. З’ясувавши, як ці галактики формувалися та еволюціонували протягом найдавніших космологічних періодів, астрономи матимуть повну картину того, як Всесвіт змінювався з часом.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Осипов Олександр Кузьмич (22.VIII.1920 — 4.X.2004)

 

Osypov 

Знаний астроном Олександp Кузьмич Осипов народився 22 серпня 1920 р. у м. Тюкалінськ Омської області (Росія). Здобувши (1944) вищу освіту на фізико-математичному факультеті Уральського університету, став у ньому до роботи на кафедрі астрономії. Упродовж 1946—1948 рр. навчався в аспірантурі при Київському державному університеті ім. Т.Г. Шевченка. У 1949—2000 роках працював у Астрономічній обсерваторії цього університету (науковий співробітник, вчений секретар, начальник Станції оптичних спостережень штучних супутників Землі).

 

Галузь наукових інтересів О.К. Осипова — спостереження покриттів зір Місяцем й оптичні спостереження штучних супутників Землі.

 

Учитель і вихователь кількох поколінь київських астрономів (усіх студентів кафедри астрономії, які під його керівництвом спостерігали в Київській обсерваторії штучні супутники Землі).

 

Доклав багато зусиль для створення музею Астрономічної обсерваторії Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

 

Лауреат (1997) премії НАН України імені М.П. Барабашова (спільно з В.С. Кислюком та Ю.Г. Шкуратовим) за цикл робіт «Геометричні та оптичні властивості поверхні Місяця».

 

На честь науковця названо астероїди 14335 Alexosipov та 152217 Akosipov.

 

Олександp Кузьмич Осипов помер 4 жовтня 2004 р. у Києві.

 

Докладніше про Олександра Осипова:

В. М. Єфіменко. Пам’яті Олександра Кузьмича Осипова

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1