Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Осипов Олександр Кузьмич (22.VIII.1920 — 4.X.2004)

 

Osypov 

Знаний астроном Олександp Кузьмич Осипов народився 22 серпня 1920 р. у м. Тюкалінськ Омської області (Росія). Здобувши (1944) вищу освіту на фізико-математичному факультеті Уральського університету, став у ньому до роботи на кафедрі астрономії. Упродовж 1946—1948 рр. навчався в аспірантурі при Київському державному університеті ім. Т.Г. Шевченка. У 1949—2000 роках працював у Астрономічній обсерваторії цього університету (науковий співробітник, вчений секретар, начальник Станції оптичних спостережень штучних супутників Землі).

 

Галузь наукових інтересів О.К. Осипова — спостереження покриттів зір Місяцем й оптичні спостереження штучних супутників Землі.

 

Учитель і вихователь кількох поколінь київських астрономів (усіх студентів кафедри астрономії, які під його керівництвом спостерігали в Київській обсерваторії штучні супутники Землі).

 

Доклав багато зусиль для створення музею Астрономічної обсерваторії Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

 

Лауреат (1997) премії НАН України імені М.П. Барабашова (спільно з В.С. Кислюком та Ю.Г. Шкуратовим) за цикл робіт «Геометричні та оптичні властивості поверхні Місяця».

 

На честь науковця названо астероїди 14335 Alexosipov та 152217 Akosipov.

 

Олександp Кузьмич Осипов помер 4 жовтня 2004 р. у Києві.

 

Докладніше про Олександра Осипова:

В. М. Єфіменко. Пам’яті Олександра Кузьмича Осипова

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1