Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Телескоп Джеймс Вебб відстежив поширення вуглецю у Всесвіті

14 січня 2025

Астрономи вже давно намагаються відстежити, як такі елементи, як вуглець, необхідний для життя, стають широко поширеними у Всесвіті. Тепер космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA детальніше дослідив одне з джерел багатого на вуглець пилу в нашій власній галактиці Чумацький Шлях: систему двох масивних зірок Вольфа-Райє 140, які рухаються по вузькій витягнутій орбіті.                           

Коли вони пролітають одна повз одну (у центральній білій точці на зображеннях Вебба), зоряні вітри від кожної зірки збиваються разом, матеріал стискається й утворюється насичений вуглецем пил. Останні спостереження Вебба показують 17 пилових оболонок, що сяють у середньому інфрачервоному світлі та розширюються через рівні проміжки в навколишній простір.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Осипов Олександр Кузьмич (22.VIII.1920 — 4.X.2004)

 

Osypov 

Знаний астроном Олександp Кузьмич Осипов народився 22 серпня 1920 р. у м. Тюкалінськ Омської області (Росія). Здобувши (1944) вищу освіту на фізико-математичному факультеті Уральського університету, став у ньому до роботи на кафедрі астрономії. Упродовж 1946—1948 рр. навчався в аспірантурі при Київському державному університеті ім. Т.Г. Шевченка. У 1949—2000 роках працював у Астрономічній обсерваторії цього університету (науковий співробітник, вчений секретар, начальник Станції оптичних спостережень штучних супутників Землі).

 

Галузь наукових інтересів О.К. Осипова — спостереження покриттів зір Місяцем й оптичні спостереження штучних супутників Землі.

 

Учитель і вихователь кількох поколінь київських астрономів (усіх студентів кафедри астрономії, які під його керівництвом спостерігали в Київській обсерваторії штучні супутники Землі).

 

Доклав багато зусиль для створення музею Астрономічної обсерваторії Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

 

Лауреат (1997) премії НАН України імені М.П. Барабашова (спільно з В.С. Кислюком та Ю.Г. Шкуратовим) за цикл робіт «Геометричні та оптичні властивості поверхні Місяця».

 

На честь науковця названо астероїди 14335 Alexosipov та 152217 Akosipov.

 

Олександp Кузьмич Осипов помер 4 жовтня 2004 р. у Києві.

 

Докладніше про Олександра Осипова:

В. М. Єфіменко. Пам’яті Олександра Кузьмича Осипова

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1