Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Телескоп NICER дав змогу виміряти розміри нейтронних зір з високою точністю

18 квітня 2021

 

Матерія всередині нейтронних зір, щільних залишків після вибуху масивних зір, перебуває в найбільш незвичному стані, який можуть виміряти науковці. Тепер завдяки даним, отриманим за допомогою рентгенівського телескопа «Зонд для дослідження внутрішньої будови нейтронних зір» (Neutron star Interior Composition Explorer, NICER), який встановлено на Міжнародній космічній станції, вчені виявили: ця таємнича речовина стискається не так сильно, ніж передбачали деякі фізики.

Докладніше:

У далеких галактиках, що зливаються, виявлено подвійні надмасивні чорні діри

09 квітня 2021

 

За допомогою Космічного телескопа імені Габбла і космічного зонда «Гея» астрономи відкрили дві пари квазарів у далекому Всесвіті, що лежать близько один біля одного. Подальші спостереження методом спектроскопії, виконані на телескопі Джеміні північ (Gemini North), дали змогу побачити окремо кожен квазар в одній з цих далеких пар. Відстань між квазарами найменша, ніж в будь-якій іншій парі квазарів, виявлених так далеко від Землі. Це відкриття є вагомим доказом існування подвійних надмасивних чорних дір, а також важливим з огляду на розумінням злиття галактик у ранньому Всесвіті.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Романчук Павло Родіонович (11.III.1921 — 22.VI.2008)

 

Romanchuk 

Кандидат фізико-математичних наук, доцент Павло Родіонович Романчук народився 11 березня 1921 р. на хуторі Гринів Роменського району Сумської області. Учасник Другої світової війни, удостоєний звання Героя Радянського Союзу. Здобувши (1950) вищу освіту на фізичному факультеті Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка, працював викладачем фізики в Золотоніському педагогічному училищі, Кременецькому та Чернігівському педагогічних інститутах. З 1957 р. навчається в аспірантурі при кафедрі астрономії Київського державного університету, а після закінчення навчання став до роботи в Астрономічній обсерваторії цього університету (протягом 1972—1987 рр. — її директор).

 

Галузь наукових інтересів П.Р. Романчука — сонячна активність (її прогнозування) та сонячно-земні зв’язки. Керував і брав участь в роботі з розробки методів прогнозування сонячної активності для потреб практичної космонавтики.

 

Сприяв суттєвому розвитку матеріальної бази Київської астрономічної обсерваторії.

 

Павло Родіонович Романчук помер 22 червня 2008 р. у Києві.

 

Докладніше про Павла Романчука:

В. М. Єфіменко. Пам’яті Павла Родіоновича Романчука

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1