Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Розв’язок астрофізичної проблеми пов’язує темну матерію та надмасивні чорні діри

24 липня 2024

Нове дослідження, можливо, виявило зв’язок між надмасивними чорними дірами та частинками темної матерії, що могло б вирішити проблему, яка десятиліттями турбувала астрофізиків: «проблему останнього парсека».

 

 

Торік міжнародна група дослідників виявила фоновий «гул» гравітаційних хвиль. Вони припустили, що цей фоновий сигнал виходить від мільйонів пар надмасивних чорних дір, що зливаються.

 

Надмасивні чорні діри в сотні тисяч до мільярдів разів більші за масою, ніж Сонце. Але теорія вказує на те, що такі злиття між парами надмасивних чорних дір не мають відбутися. Оскільки спостерігати такі об’єкти надзвичайно важко, астрофізикам доводиться покладатися на теоретичне моделювання, щоб зрозуміти динаміку пар чорних дір.

Read more

Головній астрономічній обсерваторії НАН України — 80 років

14 липня 2024

17 липня 2024 року виповнюється 80 років від часу заснування Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України.

 

 

Зусиллями кількох поколінь астрономів ГАО перетворилась у відому наукову установу, яка має висококваліфіковані кадри та займає провідне місце з різних напрямів астрономії. Обсерваторія має тісні наукові зв’язки з багатьма астрономічними закладами України та світу. Вона була ініціатором і учасником міжнародних програм і проєктів, зокрема створення Каталогу фундаментальних слабких зір та фотографічного огляду неба, спостереження комети Галлея, визначення варіацій глобальних характеристик Сонця, а також брала участь у підготовці та здійсненні космічних проєктів ВЕГА, ФОБОС, КОРОНАС та інших.

 

З нагоди ювілею в ГАО 1517 липня поточного року відбудеться Міжнародна наукова конференція «Головна астрономічна обсерваторія НАН України — від 1944 р. і надалі. Вплив міжнародної співпраці».

 

За інф. з сайту ГАО НАН України підготував Іван Крячко

Пошук інформації на порталі

 

Шайн Григорій Абрамович (19.IV.1892 — 04.VIII.1956)

 

Shain 

Академік АН СРСР, доктор фізико-математичних наук Григорій Абрамович Шайн народився 19 квітня 1892 р. в Одесі. Здобувши (1919) вищу освіту в Пермському університеті, став у ньому до роботи асистента на кафедрі астрономії. Протягом 1921—1925 рр. працював обчислювачем у Пулковській астрономічній обсерваторії. У 1925—1945 рр.— у Симеїзському відділенні Пулковської обсерваторії. З 1944 р. керував створенням (у селищі Наукове) Кримської астрофізичної обсерваторії (КрАО) і був її директором до 1952 року. Упродовж 1952—1956 рр. — завідувач відділу фізики зір і туманностей КрАО.

 

Галузь наукових інтересів Г.А. Шайна — астрофізика (головно зоряна спектроскопія та фізика газових туманностей). Також досліджував зорі, сонячну корону, астероїди та інші небесні об’єкти. Відкрив майже 150 нових туманностей. Виявив нові класи цих об’єктів (туманності, у яких значна частина матерії зосереджена на периферії, а також дуже витягнуті туманності волокнистої структури). Результати вивчення газових туманностей підтвердило гіпотезу про те, що Галактика має постійне магнітне поле.

 

З’ясував (1929) одночасно з американським астрономом О. Струве, що зорі ранніх спектральних класів обертаються значно швидше, ніж Сонце. Разом з В.О. Альбіцьким визначив променеві швидкості майже 800 зір і склав каталог цих зір.

 

Автор (разом з В.Ф. Газе) значимої в астрономії роботи «Атлас дифузних газових туманностей» (1952).

 

Лауреат Державної премії СРСР (1950). На честь науковця названо 2,6-метровий телескоп КрАО.

 

Григорій Абрамович Шайн помер 4 серпня 1956 р. у Москві (похований на цвинтарі селища Голуба Затока біля Симеїзу в Криму).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1