Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Дослідження пов’язує чорні діри з темною енергією

29 жовтня 2024

 

Майже 14 мільярдів років тому, на самому початку Великого Вибуху, таємнича енергія спонукала до експоненціального розширення Всесвіту, що зароджувався, і породила всю відому матерію. Так принаймні слідує із широко визнаної теорії інфляції (інфляційної космології).

 

Ця стародавня енергія мала головні риси темної енергії сучасного Всесвіту, яка досі є найбільшою загадкою щонайменше за одним об’єктивним стандартом: вона становить більшість — приблизно 70% — Всесвіту, але науковці не знають точно, що це так.

Докладніше:

Телескоп Gemini North захопив архіпелаг галактик, заплутаний у павутині темної матерії

24 жовтня 2024

Через сторіччя після того, як астрономи довели існування галактик за межами Молочного Шляху, величезні скупчення галактик відчиняють вікна до сучасних космічних питань.

 

 

100 років тому Едвін Габбл здобув переконливі докази існування інших галактик далеко за межами Молочного Шляху. Зображення, вміщене на початку цієї замітки, отримано за допомогою телескопа «Джеміні-Північ» (Gemini North), який разом зі своїм близнюком «Джеміні-Південь» становлять Міжнародну обсерваторію «Джеміні» (International Gemini Observatory). Нею керує Національна дослідницька лабораторія оптичної та інфрачервоної астрономії (National Optical-Infrared Astronomy Research Laboratory, NOIRLab) національного наукового фонду (National Science Foundation, NSF) США. Світлина показує частину величезного скупчення Персея, демонструючи його «острівні Всесвіти» у разючих подробицях. Спостереження за цими об’єктами дають змогу проливати світло не тільки на їхні індивідуальні характеристики, але й на такі космічні таємниці, як темна матерія.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Шайн Григорій Абрамович (19.IV.1892 — 04.VIII.1956)

 

Shain 

Академік АН СРСР, доктор фізико-математичних наук Григорій Абрамович Шайн народився 19 квітня 1892 р. в Одесі. Здобувши (1919) вищу освіту в Пермському університеті, став у ньому до роботи асистента на кафедрі астрономії. Протягом 1921—1925 рр. працював обчислювачем у Пулковській астрономічній обсерваторії. У 1925—1945 рр.— у Симеїзському відділенні Пулковської обсерваторії. З 1944 р. керував створенням (у селищі Наукове) Кримської астрофізичної обсерваторії (КрАО) і був її директором до 1952 року. Упродовж 1952—1956 рр. — завідувач відділу фізики зір і туманностей КрАО.

 

Галузь наукових інтересів Г.А. Шайна — астрофізика (головно зоряна спектроскопія та фізика газових туманностей). Також досліджував зорі, сонячну корону, астероїди та інші небесні об’єкти. Відкрив майже 150 нових туманностей. Виявив нові класи цих об’єктів (туманності, у яких значна частина матерії зосереджена на периферії, а також дуже витягнуті туманності волокнистої структури). Результати вивчення газових туманностей підтвердило гіпотезу про те, що Галактика має постійне магнітне поле.

 

З’ясував (1929) одночасно з американським астрономом О. Струве, що зорі ранніх спектральних класів обертаються значно швидше, ніж Сонце. Разом з В.О. Альбіцьким визначив променеві швидкості майже 800 зір і склав каталог цих зір.

 

Автор (разом з В.Ф. Газе) значимої в астрономії роботи «Атлас дифузних газових туманностей» (1952).

 

Лауреат Державної премії СРСР (1950). На честь науковця названо 2,6-метровий телескоп КрАО.

 

Григорій Абрамович Шайн помер 4 серпня 1956 р. у Москві (похований на цвинтарі селища Голуба Затока біля Симеїзу в Криму).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1