Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи спостерігають пробудження масивної чорної діри в реальному часі

18 червня 2024

 

Наприкінці 2019 року раніше нічим не примітна галактика SDSS1335+0728 раптом почала сяяти яскравіше, ніж будь-коли раніше. Щоб зрозуміти чому, астрономи використали дані спостережень кількох космічних і наземних обсерваторій, зокрема Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), щоб відстежити, як змінюється яскравість галактики. Виконане дослідження дало змогу дійти висновку, що вони є свідками змін, яких раніше не бачили в галактиці — ймовірно, це результат раптового пробудження масивної чорної діри в її ядрі.

Докладніше:

Нове моделювання пояснює, як надмасивні чорні діри виросли так швидко

16 червня 2024

 

Одна з головних наукових цілей обсерваторій наступного покоління (наприклад, космічного телескопа Джеймса Вебба) — спостереження за першими галактиками у Всесвіті — тими, що існували під час Космічного світанку (Cosmic Dawn). В цей період у нашому всесвіті утворилися перші зорі, галактики та чорні діри, приблизно через 50 мільйонів — 1 мільярд років після Великого Вибуху. З’ясувавши, як ці галактики формувалися та еволюціонували протягом найдавніших космологічних періодів, астрономи матимуть повну картину того, як Всесвіт змінювався з часом.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Шестака Іван Софронович (07.V.1937 — 04.VIII.1994)

 

 

Доктор фізико-математичних наук Іван Софронович Шестака народився 7 травня 1937 р. у с. Тернівка (нині Новоархангельский район Кіровоградської області). Здобувши (1959) вищу освіту в Одеському державному університеті, працював учителем фізики і астрономії в школі у м. Торезі (Донецька область). Протягом 1963—1994 рр. — у Одеській астрономічні обсерваторії (з 1992 р. завідувач сектору з дослідження метеорів і комет).

 

Галузь наукових інтересів І.С. Шестаки — метеори. Спостерігав їх на метеорному патрулі Астрономічної станції в с. Маяки біля Одеси. Вивчав динаміку метеорної речовини, метеорних потоків та кометно-метеорних комплексів, а також їх взаємодію і зв’язкок з астероїдами. Виконав низку теоретичних робіт, присвячених метеорній темі.

 

Співавтор (разом з Ю.Н. Крамером) монографії «Метеорна матерія в атмосфері Землі й білясонячному космічному просторі» (1983). Співавтор (разом з Ю.Н. Крамером) навчально-методичного посібника для студентів «Фотографічні методи метеорної астрономії» (1989).

 

Був активним педагогом і популяризатором астрономічних знань.

 

На честь науковця названо Очаківський ліцей Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова.

 

Іван Софронович Шестака помер 4 серпня 1994 р. в Одесі.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1