Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний апарат НАСА "Люсі" зробив знімок астероїда Дональдйохансон

22 квітня 2025
Космічне агентство опублікувало зображення в понеділок, через день післязближення. Це вважалося генеральною репетицією більш тісних зближень з астероїдами ближче до Юпітера.
Цей астероїд виявився більшим, ніж очікували вчені, приблизно 5 миль (8 кілометрів) у довжину та 2 милі (3,5 кілометри) у ширину в найширшій точці — схожий на неправильну кегель. Космічне тіло таке довге, що космічний корабель навіть не зміг повністю зафіксувати його на початкових завантажених зображеннях.
Read more

Пошук інформації на порталі

 

Шульман Леонід Маркович (23.XII.1936 — 05.X.2007)

 

Shulman 

Доктор фізико-математичних наук Леонід Маркович Шульман народився 23 грудня 1936 р. у Києві. Вищу освіту здобув (1959) на фізичному факультеті Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка. У 1958—1961 рр. працював лектором у Київському планетарії. Протягом 1961—1962 рр. — науковий співробітник Астрономічної обсерваторії Київського університету. Упродовж 1962—2007 рр. — у Головній астрономічній обсерваторії НАН України (аспірант, науковий співробітник, завідувач відділу експериментальної астрофізики у 1986—1994 роках, головний науковий співробітник).

 

Галузь наукових інтересів Л.М. Шульмана — фізика комет. Розробляв теорії кометного ядра та нейтральної атмосфери. Упровадив у фізику комет кілька принципово нових ідей та уявлень (наприклад, механізм утворення складних органічних сполук у ядрах комет через радіаційну полімеризацію під дією космічних променів, дифузійну модель плазмового хвоста комети, механізм активності комет на великих відстанях від Сонця тощо). Разом з Г.К. Назарчук відкрив (1985) люмінесценцію кометного пилу.

 

Автор монографій: «Динамика кометных атмосфер. Нейтральный газ» (1972), «Поверхностная фотометрия комет» (1977), «Ядра комет» (1987).

 

Активно провадив педагогічну діяльність і популяризацію науки. Багато уваги приділяв також громадсько-політичній діяльності.

 

Лауреат премій ім. Ф.О. Бредіхіна АН СРСР (1989) та ім. М.П. Барабашова НАН України (2007).

 

На честь науковця (а також Г.К. Назарчук) названо астероїд № 4187 Shulnazaria (Шульназарія)

 

Леонід Маркович Шульман помер 5 жовтня 2007 р. у Києві.

 

Докладніше про Леоніда Шульмана:

Б. Е. Жиляев. Dominus Шульман.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1