Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи знайшли потенційний новий клас крижаних міжзоряних об'єктів

10 березня 2025

Група астрономів з Токійського університету та Університету Ніігати виявили можливий новий клас міжзоряних об’єктів. У своєму дослідженні, опублікованому в The Astrophysical Journal, Такаші Онака, Іцукі Сакон і Такаші Шімоніші провели тести навколо того, що вони описують як два «своєрідних вбудованих крижаних об’єкти» в міжзоряному просторі.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Шульман Леонід Маркович (23.XII.1936 — 05.X.2007)

 

Shulman 

Доктор фізико-математичних наук Леонід Маркович Шульман народився 23 грудня 1936 р. у Києві. Вищу освіту здобув (1959) на фізичному факультеті Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка. У 1958—1961 рр. працював лектором у Київському планетарії. Протягом 1961—1962 рр. — науковий співробітник Астрономічної обсерваторії Київського університету. Упродовж 1962—2007 рр. — у Головній астрономічній обсерваторії НАН України (аспірант, науковий співробітник, завідувач відділу експериментальної астрофізики у 1986—1994 роках, головний науковий співробітник).

 

Галузь наукових інтересів Л.М. Шульмана — фізика комет. Розробляв теорії кометного ядра та нейтральної атмосфери. Упровадив у фізику комет кілька принципово нових ідей та уявлень (наприклад, механізм утворення складних органічних сполук у ядрах комет через радіаційну полімеризацію під дією космічних променів, дифузійну модель плазмового хвоста комети, механізм активності комет на великих відстанях від Сонця тощо). Разом з Г.К. Назарчук відкрив (1985) люмінесценцію кометного пилу.

 

Автор монографій: «Динамика кометных атмосфер. Нейтральный газ» (1972), «Поверхностная фотометрия комет» (1977), «Ядра комет» (1987).

 

Активно провадив педагогічну діяльність і популяризацію науки. Багато уваги приділяв також громадсько-політичній діяльності.

 

Лауреат премій ім. Ф.О. Бредіхіна АН СРСР (1989) та ім. М.П. Барабашова НАН України (2007).

 

На честь науковця (а також Г.К. Назарчук) названо астероїд № 4187 Shulnazaria (Шульназарія)

 

Леонід Маркович Шульман помер 5 жовтня 2007 р. у Києві.

 

Докладніше про Леоніда Шульмана:

Б. Е. Жиляев. Dominus Шульман.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1