Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Жардецький Венчеслав Сигизмундович (16.IV.1896 — 21.X.1962)

 Zhardetskyi

 

Доктор філософії, професор Венчеслав Сигизмундович Жардецький народився 16 квітня 1896 р. в Одесі. Здобувши (1917) вищу освіту в Одеському університеті, залишився в ньому (на кафедрі астрономії та геодезії) для підготовки до професорського звання. У грудні 1917 р. почав працювати в обсерваторії університету. Протягом березня — листопада 1919 р. був у Добровольчій армії (санітар Червоного Хреста, начальник санітарного поїзда). Після повернення до Одеси поновив роботу в обсерваторії. Емігрував (1920) в Югославію. Оселився в Белграді. Працював у Російському науковому інституті та Белградському університеті. Після Другої світової війни — професор Грацького університету (Австрія), директор (1946—1947) Інституту фізики та астрономії. Читав лекції у Вищій технічній школі Граца. З 1949 р. мешкав у США — працював позаштатним науковим співробітником у Ламонтській геологічній обсерваторії Колумбійського університету. Професор (з 1951 р.) Механічного коледжу цього університету.

 

Галузь наукових інтересів В.С. Жардецького — небесна механіка та геофізика. Значним є внесок науковця у теорію зонального обертання Землі.

 

Автор підручників «Гідромеханіка» (1933), «Теоретична фізика» (1940), монографії «Теорія фігур небесних тіл» (1958). Член Американського математичного товариства, Американського геодезичного союзу, Нью-Йоркської академії наук.

 

Венчеслав Сигизмундович Жардецький помер 21 жовтня 1962 р. у м. Елкінс (Західна Вірджинія, США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1