Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Телескоп Джеймс Вебб відстежив поширення вуглецю у Всесвіті

14 січня 2025

Астрономи вже давно намагаються відстежити, як такі елементи, як вуглець, необхідний для життя, стають широко поширеними у Всесвіті. Тепер космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA детальніше дослідив одне з джерел багатого на вуглець пилу в нашій власній галактиці Чумацький Шлях: систему двох масивних зірок Вольфа-Райє 140, які рухаються по вузькій витягнутій орбіті.                           

Коли вони пролітають одна повз одну (у центральній білій точці на зображеннях Вебба), зоряні вітри від кожної зірки збиваються разом, матеріал стискається й утворюється насичений вуглецем пил. Останні спостереження Вебба показують 17 пилових оболонок, що сяють у середньому інфрачервоному світлі та розширюються через рівні проміжки в навколишній простір.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Жардецький Венчеслав Сигизмундович (16.IV.1896 — 21.X.1962)

 Zhardetskyi

 

Доктор філософії, професор Венчеслав Сигизмундович Жардецький народився 16 квітня 1896 р. в Одесі. Здобувши (1917) вищу освіту в Одеському університеті, залишився в ньому (на кафедрі астрономії та геодезії) для підготовки до професорського звання. У грудні 1917 р. почав працювати в обсерваторії університету. Протягом березня — листопада 1919 р. був у Добровольчій армії (санітар Червоного Хреста, начальник санітарного поїзда). Після повернення до Одеси поновив роботу в обсерваторії. Емігрував (1920) в Югославію. Оселився в Белграді. Працював у Російському науковому інституті та Белградському університеті. Після Другої світової війни — професор Грацького університету (Австрія), директор (1946—1947) Інституту фізики та астрономії. Читав лекції у Вищій технічній школі Граца. З 1949 р. мешкав у США — працював позаштатним науковим співробітником у Ламонтській геологічній обсерваторії Колумбійського університету. Професор (з 1951 р.) Механічного коледжу цього університету.

 

Галузь наукових інтересів В.С. Жардецького — небесна механіка та геофізика. Значним є внесок науковця у теорію зонального обертання Землі.

 

Автор підручників «Гідромеханіка» (1933), «Теоретична фізика» (1940), монографії «Теорія фігур небесних тіл» (1958). Член Американського математичного товариства, Американського геодезичного союзу, Нью-Йоркської академії наук.

 

Венчеслав Сигизмундович Жардецький помер 21 жовтня 1962 р. у м. Елкінс (Західна Вірджинія, США).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1