Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Розв’язок астрофізичної проблеми пов’язує темну матерію та надмасивні чорні діри

24 липня 2024

Нове дослідження, можливо, виявило зв’язок між надмасивними чорними дірами та частинками темної матерії, що могло б вирішити проблему, яка десятиліттями турбувала астрофізиків: «проблему останнього парсека».

 

 

Торік міжнародна група дослідників виявила фоновий «гул» гравітаційних хвиль. Вони припустили, що цей фоновий сигнал виходить від мільйонів пар надмасивних чорних дір, що зливаються.

 

Надмасивні чорні діри в сотні тисяч до мільярдів разів більші за масою, ніж Сонце. Але теорія вказує на те, що такі злиття між парами надмасивних чорних дір не мають відбутися. Оскільки спостерігати такі об’єкти надзвичайно важко, астрофізикам доводиться покладатися на теоретичне моделювання, щоб зрозуміти динаміку пар чорних дір.

Read more

Головній астрономічній обсерваторії НАН України — 80 років

14 липня 2024

17 липня 2024 року виповнюється 80 років від часу заснування Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України.

 

 

Зусиллями кількох поколінь астрономів ГАО перетворилась у відому наукову установу, яка має висококваліфіковані кадри та займає провідне місце з різних напрямів астрономії. Обсерваторія має тісні наукові зв’язки з багатьма астрономічними закладами України та світу. Вона була ініціатором і учасником міжнародних програм і проєктів, зокрема створення Каталогу фундаментальних слабких зір та фотографічного огляду неба, спостереження комети Галлея, визначення варіацій глобальних характеристик Сонця, а також брала участь у підготовці та здійсненні космічних проєктів ВЕГА, ФОБОС, КОРОНАС та інших.

 

З нагоди ювілею в ГАО 1517 липня поточного року відбудеться Міжнародна наукова конференція «Головна астрономічна обсерваторія НАН України — від 1944 р. і надалі. Вплив міжнародної співпраці».

 

За інф. з сайту ГАО НАН України підготував Іван Крячко

Пошук інформації на порталі

Закон Габбла—Леметра — прямопропорційна залежність між швидкістю віддалення галактики v і відстанню до неї r (v = Нr, де Hстала Габбла), яка описує фундаментальну властивість нашого Всесвіту — його розширення, що бере початок від моменту Великого Вибуху. Закон установив у 1929 р. на основі спостережень галактик відомий астроном Е. Габблл (1889—1953).

 

Міжнародний астрономічний союз (МАС) у 2018 році ухвалив рішення змінити назву закону, який до того часу називали закон Габбла. Відтепер це закон Габбла—Леметра. В такий спосіб МАС віддає належне внеску бельгійського астрофізика, а також католицького священика, Жоржа Леметра в розвиток сучасної космології.

 

Резолюцію про перейменування закону Габбла подали та обговорили на XXX Генеральній асамблеї МАС, яка відбулася у Відні (Австрія) в серпні 2018 року. Окрім цього, всі індивідуальні члени МАС та молоді науковці — кандидати в члени МАС (11072 особи) мали змогу взяти участь в електронному голосуванні щодо цього питання, яке завершилося 26 жовтня 2018 року. Проголосувало 4060 особи (37%), з яких 78% «за», 20% «проти» і 2% утрималися.

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1