Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Кулясті скупчення з часом еволюціонують цікавими способами

30 листопада 2024

 

Кулясті зоряні скупчення — це одні з найдавніших об’єктів у Всесвіті. Ранній Всесвіт був наповнений карликовими галактиками, і цілком можливо, що кулясті скупчення є залишками цих стародавніх реліктів. Аналіз зір у скупченнях показує, що їхній вік становить 12—13 мільярдів років. У нещодавно опублікованій статті показано: кулясті скупчення є домівкою для двох різних типів зір — первісних з нормальним хімічним складом і тих, що мають незвичайно велику кількість важких елементів.

Докладніше:

Штучний інтелект і астрономія: нейронні мережі моделюють спостереження Сонця

26 листопада 2024

 

Дослідження астрономів і комп’ютерників з Інституту астрономії (Institute for Astronomy, IfA) Гавайського університету можуть кардинально змінити наше розуміння Сонця. Дослідження, яке є частиною проєкту «SPIn4D», поєднує передову сонячну астрономію з передовою інформатикою для аналізу даних найбільшого в світі наземного сонячного телескопа на вершині Галеакала (острів Мауї).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

Закон Габбла—Леметра — прямопропорційна залежність між швидкістю віддалення галактики v і відстанню до неї r (v = Нr, де Hстала Габбла), яка описує фундаментальну властивість нашого Всесвіту — його розширення, що бере початок від моменту Великого Вибуху. Закон установив у 1929 р. на основі спостережень галактик відомий астроном Е. Габблл (1889—1953).

 

Міжнародний астрономічний союз (МАС) у 2018 році ухвалив рішення змінити назву закону, який до того часу називали закон Габбла. Відтепер це закон Габбла—Леметра. В такий спосіб МАС віддає належне внеску бельгійського астрофізика, а також католицького священика, Жоржа Леметра в розвиток сучасної космології.

 

Резолюцію про перейменування закону Габбла подали та обговорили на XXX Генеральній асамблеї МАС, яка відбулася у Відні (Австрія) в серпні 2018 року. Окрім цього, всі індивідуальні члени МАС та молоді науковці — кандидати в члени МАС (11072 особи) мали змогу взяти участь в електронному голосуванні щодо цього питання, яке завершилося 26 жовтня 2018 року. Проголосувало 4060 особи (37%), з яких 78% «за», 20% «проти» і 2% утрималися.

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1