Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Радіоастрономічний інститут НАН України

 

Радіоастрономічний інститут Національної академії наук України (РІ НАН України) створено 1985 р. на базі Відділення радіоастрономії Інституту радіофізики та електроніки АН України розпорядженням Ради міністрів УРСР та постановою АН УРСР. Організатором інституту і його директором з моменту створення є академік НАН України Леонід Миколайович Литвиненко. В різний час в інституті працювали відомі вчені: академік НАН України С.Я. Брауде (1911—2003), член-кореспондент НАНУ А.В. Мень (1927—2011), професора П.В. Бліох (1922—2000), С.А. Песковацький (1926—2000) і О.А. Мінаков (1949—2012).

 

Інститут має кваліфікований колектив наукових співробітників, серед яких 6 членів Національної академії наук України (академіки НАНУ Л.М. Литвиненко, О.О. Коноваленко, В.М. Шульга, члени-кореспонденти НАНУ Д.М. Ваврів, Ю.Г. Шкуратов і Ю.М. Ямпольський), близько 30 докторів і 70 кандидатів наук. У виконанні наукових досліджень беруть участь інженери й технічний персонал. Відділи і лабораторії оснащені сучасними приладами і технологічним обладнанням, але головне — це розвинена база для радіоастрономічних спостережень, причому практично у всьому діапазоні радіохвиль.

 

Фактично Інститут є головною науковою організацією в Україні в галузі радіоастрономічних і радіофізичних досліджень космічного простору. Він працює за такими науковими напрямками як радіоастрономія об’єктів Усесвіту;дистанційне зондування геокосмосу та Сонячної системи;фізичні принципи побудови радіотелескопів і радіотехнічних систем дистанційного зондування. Окрім фундаментальних, Інститут виконує прикладні дослідження, а також розробляє прилади та радіотехнічні системи різноманітного призначення в декаметровому, СВЧ, міліметровому і субміліметровому діапазонах.

 

Наукові результати, здобуті Інститутом, суттєво збагатили науку й принесли заслужену популярність його колективу. Співробітників Радіоастрономічного інституту неодноразово відзначали державними нагородами та почесними званнями, державними преміями України в галузі науки і техніки, преміями НАН України імені видатних учених. Низка астероїдів Сонячної системи названо іменами співробітників Інституту, а на честь академіка НАН України С.Я. Брауде в 2009 р. названо кратер на Місяці.

 

РІ НАНУкраїни — ініціатор і учасник міжнародних програм та проектів, плідно співпрацює з обсерваторіями, науково-дослідними інститутами і лабораторіями провідних наукових країн світу.

 

За інф. з сайту http://rian.kharkov.ua/index.php/uk/

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1