Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Паломарську астрономічну обсерваторію

 

 

Паломарська астрономічна обсерваторія працює з 1948 р., коли до ладу став телескоп-рефлектор з діаметром головного дзеркала 5 м. Ідею створення цього телескопа запропонував відомий американський астроном Джордж Еллері Гейл наприкінці 20-х років минулого століття. У 1929 р. Фонд Рокфеллера виділив грант у шість мільйонів доларів для спорудження телескопа, а Дж. Гейл очолив комітет з його планування, конструювання й експлуатації.

 

Одночасно з роботою над новим телескопом розпочалися пошуки місця для облаштування обсерваторії. Таким було обрано гору Маунт-Паломар в Каліфорнії неподалік міста Сан-Дієго. Проте спорудження телескопа просувалося важко (його дзеркало вдалося виготовити лише з другої спроби), а тому тривало майже 20 років. Дж. Гейл помер у 1938 р., за 9 років до того, як телескоп, названий на його честь, став до ладу. Телескоп Гейла був найбільшим у світі доти, доки в 1977 р. не став до ладу 6-метровий Большой азимутальний телескоп (БТА) на Кавказі.

 

Palomar Observatory

 

Сучасний панорамний вигляд території Паломарської астрономічної обсерваторії. Праворуч на світлині вежа 5-метрового телескопа Гейла. Фото з сайту http://michaelbrundage.com.

 

Паломарська обсерваторія, окрім Телескопа Гейла, має 1,22 м Телескоп Самуеля Ошина, 46-см телескоп Шмідта, 1,5 м телескоп-рефлектор. 2012 р. в обсерваторії почав діяти автоматичний телескоп Robo-AO з адаптивною оптикою дзеркала діаметром 1,5 метра.

 

Упродовж 1949—1956 рр. за допомогою телескопа Шмідта було отримано 1758 фотографій зоряного неба в синіх і червоних променях і створено знаменитий фотографічний Паломарський атлас неба (див. розділ Мапи (карти) й атласи зоряного неба).

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1