Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Паломарську астрономічну обсерваторію

 

 

Паломарська астрономічна обсерваторія працює з 1948 р., коли до ладу став телескоп-рефлектор з діаметром головного дзеркала 5 м. Ідею створення цього телескопа запропонував відомий американський астроном Джордж Еллері Гейл наприкінці 20-х років минулого століття. У 1929 р. Фонд Рокфеллера виділив грант у шість мільйонів доларів для спорудження телескопа, а Дж. Гейл очолив комітет з його планування, конструювання й експлуатації.

 

Одночасно з роботою над новим телескопом розпочалися пошуки місця для облаштування обсерваторії. Таким було обрано гору Маунт-Паломар в Каліфорнії неподалік міста Сан-Дієго. Проте спорудження телескопа просувалося важко (його дзеркало вдалося виготовити лише з другої спроби), а тому тривало майже 20 років. Дж. Гейл помер у 1938 р., за 9 років до того, як телескоп, названий на його честь, став до ладу. Телескоп Гейла був найбільшим у світі доти, доки в 1977 р. не став до ладу 6-метровий Большой азимутальний телескоп (БТА) на Кавказі.

 

Palomar Observatory

 

Сучасний панорамний вигляд території Паломарської астрономічної обсерваторії. Праворуч на світлині вежа 5-метрового телескопа Гейла. Фото з сайту http://michaelbrundage.com.

 

Паломарська обсерваторія, окрім Телескопа Гейла, має 1,22 м Телескоп Самуеля Ошина, 46-см телескоп Шмідта, 1,5 м телескоп-рефлектор. 2012 р. в обсерваторії почав діяти автоматичний телескоп Robo-AO з адаптивною оптикою дзеркала діаметром 1,5 метра.

 

Упродовж 1949—1956 рр. за допомогою телескопа Шмідта було отримано 1758 фотографій зоряного неба в синіх і червоних променях і створено знаменитий фотографічний Паломарський атлас неба (див. розділ Мапи (карти) й атласи зоряного неба).

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1