Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Чорні діри споживають речовину швидше, ніж досі вважали науковці

22 вересня 2023

Нове відкриття може пояснити, чому квазари спалахують і згасають так швидко.

 

 

Нове дослідження, яке виконали дослідники Північно-Західного університету (Northwestern University), змінює уявлення астрофізиків про «харчові» звички надмасивних чорних дір. Тоді як раніше науковці висунули гіпотезу про те, що чорні діри споживають речовину повільно, нове моделювання показує: чорні діри поглинають її набагато швидше, ніж це передбачали досі. Результати дослідження оприлюднив The Astrophysical Journal.

Докладніше:

Перше у світі 3D-моделювання розкриває фізику екзотичних наднових

17 вересня 2023

 

Після років цілеспрямованих досліджень і понад 5 мільйонів обчислювальних годин на суперкомп’ютері група науковців створила першу в світі тривимірну гідродинамічну модель випромінювання високої роздільної здатності для екзотичних наднових. Про цю роботу повідомив The Astrophysical Journal.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Деландр Анрі (24.VII.1853 — 15.I.1948)

 Delandr

 

Французький астроном Анрі Деландр народився 24 липня 1853 р. в Парижі. Здобувши (1874) вищу освіту у Політехнічній школі в Парижі, працював у фізичних лабораторіях своєї almamater та Паризького університету. У 1889—1897 рр. співробітник Паризької обсерваторії. Упродовж 1897—1929 працював у Медонскій обсерваторії (з 1908 р. — директор). У 1927—1929 рр. — також директор Паризької обсерваторії.

 

Галузь наукових інтересів Анрі Деландра — фізика Сонця, лабораторна молекулярна спектроскопія. Одним з перших застосував принцип Доплера для вивчення обертання планет. Виконав різнопланові дослідження Сонця. Незалежно від Джорджа Гейла винайшов (1891) спектрогеліограф — прилад, що дозволяє одержувати зображення диску Сонця в монохроматичних променях. Ще до початку ХХ ст. неодноразово висловлював припущення про існування радіовипромінювання Сонця (його вперше зареєстрували у 1942 р.).

 

Був президентом (1920) Паризької академії наук. На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 11763 Деландр.

 

Анрі Деландр помер 15 січня 1948 р. в Парижі.

 

Докладніше про Анрі Деландра

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1