Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Створено найдокладнішу інфрачервону мапу Молочного Шляху

26 вересня 2024

 

Астрономи оприлюднили величезну інфрачервону мапу Молочного Шляху, яка містить понад 1,5 мільярда об’єктів — найдокладнішу з коли-небудь створених. За допомогою телескопа VISTA Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO), наукова група спостерігала за центральними районами нашої галактики понад 13 років. Було отримано 500 терабайтів даних — це найбільший спостережний проєкт, який коли-небудь здійснювали за допомогою телескопа ESO.

Докладніше:

Довкілля квазарів раннього Всесвіту справді захаращені

24 вересня 2024

Нова знахідка, виявлена за допомогою Камери темної енергії (Dark Energy Camera), надає чітке пояснення головоломки «міської щільності» квазара.

 

 

Спостереження за допомогою Камери темної енергії (Dark Energy Camera, DECam) підтверджують очікування астрономів про те, що квазари раннього Всесвіту утворилися в ділянках космосу, густонаселених галактиками-супутниками. Винятково широке поле зору DECam та спеціальні фільтри зіграли вирішальну роль у досягненні цього результату. Спостереження також показують, чому попередні дослідження, спрямовані на визначення щільності околиць квазарів раннього Всесвіту, дали суперечливі результати.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Дрейпер Генрі (7.III.1837 — 20.XI.1882)

 

Dreiper 

Американський астроном-аматор Генрі Дрейпер (раніше казали Дрепер) народився 7 березня 1837 р. в окрузі Принс-Едвард (шт. Вірджинія). Закінчивши (1858) Нью-Йоркський університет, здобув фах лікаря і працював у шпиталі Бельв’ю (Нью-Йорк). З 1860 р. — професор природничих наук, а потім — професор фізіології, хімії та фізики Нью-Йоркського університету.

 

Один з найвідоміших в історії США аматорів астрономії. З 1860 р. виконував астрономічні спостереження у власній обсерваторії у м. Гастінгс-он-Гудзон (штат Нью-Йорк). Одним із перших став застосовувати фотографію в астрономії — одержав якісні фотографії поверхні Місяця, диска Сонця, сонячного спектра, а також першу (1872) фотографію спектра зорі, де було видно лінії поглинання.

 

З допомогою сухих фотографічних емульсій (почав їх використовувати у 1879 р.) отримав фотографії спектрів яскравих зір, Місяця, Марса, Юпітера, туманності Оріона, комети 1881 ІІІ. Розробив точний механізм часового ведення телескопа, що дозволив робити тривалі експозиції під час фотографування небесних світил.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, а також фундаментальний каталог зоряних спектрів, укладений (1918—1924) в Гарвардській обсерваторії завдяки фінансуванню з фонду Дрейпера, який заснувала дружина науковця після його смерті.

 

Генрі Дрейпер помер 20 листопада 1882 р. в Нью-Йорку.

 

Докладніше про Генрі Дрейпера

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1