Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зображення Сонця з високою роздільною здатністю показують, як спалахи впливають на його атмосферу

20 жовтня 2024

 

Сонячні спалахи — це дивовижна річ, яка має глибокий вплив на те, що астрономи називають «космічною погодою». Ці події змінюються залежно від 11-річного циклу активності Сонця, вивільняючи в космос величезну кількість випромінювання в усьому електромагнітному спектрі (від ультрафіолетового до рентгенівського). Наслідки спалахів земляни спостерігають з незапам’ятних часів, зокрема полярні сяйва у високих широтах, але предметом вивчення та прогнозування вони є лише близько півтора століття. Однак про ці драматичні події науковці ще багато чого не знають.

Докладніше:

Астрономи виявили, що дані від «Вебба» суперечать моделям реіонізації

11 жовтня 2024

 

Реіонізація — це критичний період, коли перші зорі та галактики змінили фізичну структуру свого довкілля, а згодом і всього Всесвіту. Загальноприйняті теорії стверджують, що ця епоха закінчилася приблизно через 1 мільярд років після Великого Вибуху. Однак, якщо розрахувати цю віху за допомогою даних спостережень космічного телескопа Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), реіонізація завершилася б принаймні на 350 мільйонів років раніше, ніж очікували досі астрономи. Про це йдеться в новій статті, опублікованій у Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Енке Франц Йоганн (23.IX.1791 — 26.VIII.1865)

 

Enke 

Німецький астроном Йоганн Франц Енке народився 23 вересня 1791 р. у Гамбурзі (Німеччина). Вищу освіту здобув у Ґеттінґенському університеті (його вчителем був Карл Ґаусс). З 1816 р. — астроном в обсерваторії в Готі. Упродовж 1825—1862 рр. — директор Берлінської обсерваторії й редактор «Berliner astronomisches Jahrbuch».

 

Галузь наукових інтересів Йоганна Енке — небесна механіка (зокрема її застосування до вивчення орбіт комет). Вивчав рух комети 1818 (її згодом назвали комета Енке) за період з 1786 р. до 1858 р. зважаючи на збурення її орбіти від шести планет, відкрив вікове прискорення в русі комети й вікове зменшення її ексцентриситету. Визначив сонячний паралакс, відстань від Землі до Сонця й розміри Сонячної системи.

 

На честь науковця названо (окрім комети Енке) кратер на Місяці, щілина Енке у кільцях Сатурна, астероїд 9134 Енке.

 

Йоганн Франц Енке помер 26 серпня 1865 р. у м. Шпандау (нині Берлін).

 

Докладніше про Йоганна Енке

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1