Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Розв’язок астрофізичної проблеми пов’язує темну матерію та надмасивні чорні діри

24 липня 2024

Нове дослідження, можливо, виявило зв’язок між надмасивними чорними дірами та частинками темної матерії, що могло б вирішити проблему, яка десятиліттями турбувала астрофізиків: «проблему останнього парсека».

 

 

Торік міжнародна група дослідників виявила фоновий «гул» гравітаційних хвиль. Вони припустили, що цей фоновий сигнал виходить від мільйонів пар надмасивних чорних дір, що зливаються.

 

Надмасивні чорні діри в сотні тисяч до мільярдів разів більші за масою, ніж Сонце. Але теорія вказує на те, що такі злиття між парами надмасивних чорних дір не мають відбутися. Оскільки спостерігати такі об’єкти надзвичайно важко, астрофізикам доводиться покладатися на теоретичне моделювання, щоб зрозуміти динаміку пар чорних дір.

Read more

Головній астрономічній обсерваторії НАН України — 80 років

14 липня 2024

17 липня 2024 року виповнюється 80 років від часу заснування Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України.

 

 

Зусиллями кількох поколінь астрономів ГАО перетворилась у відому наукову установу, яка має висококваліфіковані кадри та займає провідне місце з різних напрямів астрономії. Обсерваторія має тісні наукові зв’язки з багатьма астрономічними закладами України та світу. Вона була ініціатором і учасником міжнародних програм і проєктів, зокрема створення Каталогу фундаментальних слабких зір та фотографічного огляду неба, спостереження комети Галлея, визначення варіацій глобальних характеристик Сонця, а також брала участь у підготовці та здійсненні космічних проєктів ВЕГА, ФОБОС, КОРОНАС та інших.

 

З нагоди ювілею в ГАО 1517 липня поточного року відбудеться Міжнародна наукова конференція «Головна астрономічна обсерваторія НАН України — від 1944 р. і надалі. Вплив міжнародної співпраці».

 

За інф. з сайту ГАО НАН України підготував Іван Крячко

Пошук інформації на порталі

 

Гокінг Вільям Стівен (08.І.1942 — 14.ІІІ.2018)

 

Hokinh 

Англійський фізик-теоретик і астрофізик Стівен Вільям Гокінг народився в Оксфорді 8 січня 1942 р. (рівно через 300 років після смерті Ґалілея), де і вступив на фізичний факультет. Проте, оскільки в Оксфорді ніхто професійно не цікавився космологією, він перевівся на навчання в Кембридж. Зробив там стрімку академічну кар’єру і був запрошений на престижну математичну кафедру Кембріджського університету, ту саму, якою у XVII ст. керував І. Ньютон.

 

Незважаючи на важку хворобу (повна нерухомість й відсутність мови) Гокінг продовжує з допомогою комп’ютера виконувати наукову роботу, брати участь у конференціях, публікувати науково-популярні книг (деякі стали бестселерами). Його наукові зусилля зосереджені головно на спробах пояснити фізичні основи теорії Великого Вибуху (із застосуванням законів квантової фізики), вивченні чорних дір і властивостей простору й часу всередині них. Разом із Р. Пенроузом довів декілька основних теорем про сингулярності в космології. Запропонував (1971) новий механізм утворення чорних дір, а також показав, що на дуже ранніх етапах еволюції Всесвіту при великих тисках і щільностях могли утворюватися чорні діри малої маси з розмірами порядку розмірів елементарних частинок. Ці результати вимагали синтезу загальної теорії відносності і квантової механіки, тому Гоукінг почав розробляти квантову теорію гравітації, що нині є однією з центральних проблем теоретичної фізики.

 

У 1974 р. показав, що чорні діри завдяки квантовим флуктуаціям постійно випромінюють енергію у вигляді фотонів, електронів і нейтрино. Таким шляхом ці об’єкти «випаровуються» й втрачають масу.

 

На честь науковця названо астероїд 7672 Гокінг.

 

Стівен Гокінг помер 14 березня 2018 р. в Кембриджі (Великобританія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1