Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Хіраяма Кійоцуґу (13.X.1874 — 8.IV.1943)

 

Khiraiama 

Японський астроном Кійоцуґу Хіраяма народився 13 жовтня 1874 р. у м. Сендай (префектура Міяґі). Здобувши (1896) вищу освіту в Токійському університеті, працював у ньому (з 1919 р. — професор).

 

Галузь наукових інтересів Кійоцуґу Хіраями — небесна механіка. Виконав (1915—1919) за пропозицією Ернеста Брауна статистичне дослідження орбіт астероїдів. Застосував теорію вікових збурень Лапласа—Лагранжа для розбиття орбіт астероїдів на групи. Виявив п’ять груп астероїдів, що мають схожі параметри орбіт (назвав ці групи сімействами) і припустив, що члени кожного з них утворилися в результаті розпаду одного великого тіла. Інші роботи присвячені вивченню змін широти, теорії зоряної змінності, історії астрономії на Сході.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці (також на честь Шина Хіраями), астероїд 1999 Хіраяма.

 

Кійоцуґу Хіраяма помер 8 квітня 1943 р. у Токіо.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1