Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

NASA обрало гамма-телескоп для вивчення змін в Галактиці

19 жовтня 2021

NASA обрало нову пропозицію зі створення космічного телескопа, що дасть змогу науковцям вивчати історію народження, еволюцію і смерть зір та утворення хімічних елементів у Молочному Шляху в нинішню епоху його розвитку. Очікується, що гамма-телескоп, який назвали Комптонівський спектрометр та візуалізатор (Compton Spectrometer and Imager, COSI), буде запущений у 2025 році як остання невелика астрофізична місія NASA.

Докладніше:

З напрямку центра Галактики виходять дивні радіохвилі

15 жовтня 2021

Астрономи виявили незвичайні сигнали, що надходять з напрямку центра Молочного Шляху. Радіохвилі не відповідають жодному зрозумілому нині типу змінного радіоджерела і можуть вказувати на існування нового класу зоряних об’єктів.

 

 

«Найдивнішою властивістю цього нового сигналу є те, що він має дуже високу поляризацію. Це означає, що його світло коливається лише в одному напрямку, але цей напрямок обертається з плином часу», — сказав провідний автор нового дослідження, доктор філософії Цзітенґ Ван (Ziteng Wang) з Школи фізики Сіднейського університету. «Яскравість об’єкта також різко змінюється, в 100 разів, і сигнал вмикається та вимикається очевидно випадково. Ми ніколи не бачили нічого подібного».

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Ласселл Вільям (18.VI.1799 — 5.X.1880)

 Lassell

 

Англійський астроном Вільям Ласселл народився 18 червня 1799 р. у Болтоні (графство Ланкашир). Освіту здобув у Рочдейлі, а також у Ліверпулі (1814—1821). Заробивши кошти броварством (пивоварство), став до занять астрономією. У 1820 почав виготовляти дзеркальні телескопи, з допомогою яких у власній обсерваторії поблизу Ліверпуля спостерігав головно планети і туманності. Побудував (1844) телескоп з поперечником головного дзеркала 61 см. Виготовив для нього нове для того часу екваторіальне монтування, що дозволяло компенсувати обертання Землі й легко стежити за об’єктами на небесній сфері. У 1852 р. переселився на острів Мальта, бо там значно кращий астроклімат (ніж в Британії), і побудував рефлектор з дзеркалом діаметром 122 см. Через кілька років повернувся до Англії й обладнав обсерваторію в Мейденгеді, де продовжував спостереження з 61-сантиметровим рефлектором.

 

Внесок Вільяма Ласселла в астрономію: відкрив 10 жовтня 1846 р. перший з супутників Нептуна (Тритон); 18 вересня 1848 р. відкрив восьмий супутник Сатурна (Гіперіон), не знаючи про те, що його відкрив Д. Ф. Бонд 16 вересня; 24 жовтня 1851 р. відкрив супутники Урану (Арієль і Умбріель), дав їм назви; дав назви Оберон і Титанія супутникам Урану (їх відкрив у 1787 р. Вільям Гершель). Окрім цього відкрив понад 600 туманностей й опублікував (1867) каталог цих об’єктів.

 

У 1870—1872 рр. — президент Лондонського королівського астрономічного товариства.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі, кільце Нептуна, астероїд 2636 Ласселл.

 

Вільям Ласселл помер 5 жовтня 1880 р. у м. Мейденгед (графство Беркшир).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1