Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Виявлено найближчу до Землі пару надмасивних чорних дір

30 листопада 2021

За допомогою Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) виявлено найближчу до Землі пару надмасивних чорних дір, які коли-небудь спостерігали астрономи. Відстань між цими об’єктами також набагато менша, ніж в будь-якої іншої, відомої нині, паринадмасивних чорних дір. Зрештою вони зіллються в одну гігантську чорну діру.

Докладніше:

Нове світло на процеси, що стоять за сонячними виверженнями

17 листопада 2021

Нові дослідження сильних магнітних полів, що утворюються всередині Сонця і спричиняють сильні виверження речовини з його поверхні, можуть допомогти передбачати сонячні спалахи.

 

Математики і астрофізики з Великобританії та Італії всебічно змоделювали появу скручених магнітних полів у сонячній атмосфері та перевірили свої моделі за допомогою спостережень. Це стало проривом для розуміння процесу, внаслідок якого відбуваються сонячні спалахи. Статтю науковців оприлюднив журнал Nature Communications.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Літтров Йоганн Йозеф (13.III.1781 — 30.XI.1840)

 

Littrov 

Австрійський астроном Йозеф Йоганн Літтров народився 13 березня 1781 р. у містечку Бішофтайніц (Богемія, Чехія). Вищу освіту здобув (1803) в Карловому університеті в Празі. Потім працював домашнім вчителем. Математику й астрономію опанував самотужки. Протягом 1806—1807 рр. — позаштатний астроном Віденської обсерваторії. У 1807—1809 рр. очолював кафедру астрономії і обсерваторію Краківського університету. 1809 р. переїхав до Росії. З 1810 р. — професор Казанського університету (під його керівництвом у 1814 р. було побудовано невелику університетську обсерваторію). 1816 р. повернувся до Австрії, працював в обсерваторії в Офені. З 1819 р. і до кінця життя — директор Віденської обсерваторії.

 

Галузь наукових інтересів Йозефа Літтрова — астрометрія, небесна механіка. Виконував систематичні спостереження планет, астероїдів, комет і метеорів. Був відомим популяризатором астрономії (його твір «Таємниці неба» (1834—1836) — найкращий і найповніший для свого часу популярний виклад астрономії).

 

Йозеф Йоганн Літтров помер 30 листопада 1840 р. у Відні (Австрія).

 

Докладніше про Йозефа Літтрова

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1