Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Лівітт Суон Генрієтта (4.VII.1868 — 12.XII.1921)

 

Livitt 

Американський астроном Генрієтта Суон Лівітт народилася 4 липня 1868 р. у м. Ланкастер (шт. Массачусетс). Вищу освіту здобула (1892) у Редкліффскькому коледжі. Хоча через важку хворобу майже втратила слух, але це не завадило їй влаштуватися (1893) в обсерваторію Гарвардського коледжу, де отримала посаду асистента професора астрономії Едварда Пікерінґа.

 

З 1902 р. упорядковувала каталог фотопластинок із зображеннями зір, визначаючи їх блиск у зоряних величинах. Відкрила понад 2400 змінних зір (переважно в Магелланових Хмарах на основі знімків, отриманих в Арекіпській обсерваторії в Перу — нині це обсерваторія Бойдена, що розміщена в Південно-Африканській Республіці). Знайшла (1912) залежність між світністю і періодом її зміни в змінних зір (цефеїд). Ця залежність дозволяє вимірювати галактичні й позагалактичні відстані. Разом з Едвардом Пікерінгом виконала фотометрію зір Північного Полярного ряду для встановлення фотометричного стандарту.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 5383 Лівітт.

 

Генрієтта Суон Лівітт померла 12 грудня 1921 р. у Кембриджі (шт. Массачусетс).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1