Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний апарат НАСА "Люсі" зробив знімок астероїда Дональдйохансон

22 квітня 2025
Космічне агентство опублікувало зображення в понеділок, через день післязближення. Це вважалося генеральною репетицією більш тісних зближень з астероїдами ближче до Юпітера.
Цей астероїд виявився більшим, ніж очікували вчені, приблизно 5 миль (8 кілометрів) у довжину та 2 милі (3,5 кілометри) у ширину в найширшій точці — схожий на неправильну кегель. Космічне тіло таке довге, що космічний корабель навіть не зміг повністю зафіксувати його на початкових завантажених зображеннях.
Read more

Пошук інформації на порталі

 

Маанен ван Адріан (31.III.1884 — 26.I.1946 р.)

 

Maanen

 

Нідерландський і американський астроном Адріан ван Маанен народився 31 березня 1884 р. у м. Снеєк (Нідерланди). Вищу освіту здобув (1906) в Утрехтському університеті. Протягом 1908―1910 рр. працював у Ґронінґенському університеті під керівництвом Якобуса Каптейна. З 1911 р. мешкав у США. Протягом року працював у Єркській обсерваторії, потім в обсерваторії Маунт-Вілсон.

 

Галузь наукових інтересів Адріана Маанена ― астрометрія (паралакси та власні рухи зір і туманностей). Визначив паралакси понад 500 зір. Відкрив багато близьких зір низької світимості, зокрема один з перших білих карликів (зірка ван Маанена). Вимірював власні рухи планетарних туманностей, слабких зір в 42 вибраних майданчиках Каптейна (відкрив понад 220 слабких зір, що мають великий власний рух).

 

Щоб виявити і виміряти величину загального магнітного поля Сонця, виконав багато вимірювань відносних зміщень ліній в спектрі Сонця на спектрограмах, що були отримані через спеціальне поляризаційне пристосування.

 

На честь науковця названо (окрім зорі Маанена) кратер на Місяці.

 

Адріан ван Маанен помер 26 січня 1946 р. у м. Пасадена (шт. Каліфорнія, США).

 

Докладніше про Адріана ван Маанена

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1