Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Розв’язок астрофізичної проблеми пов’язує темну матерію та надмасивні чорні діри

24 липня 2024

Нове дослідження, можливо, виявило зв’язок між надмасивними чорними дірами та частинками темної матерії, що могло б вирішити проблему, яка десятиліттями турбувала астрофізиків: «проблему останнього парсека».

 

 

Торік міжнародна група дослідників виявила фоновий «гул» гравітаційних хвиль. Вони припустили, що цей фоновий сигнал виходить від мільйонів пар надмасивних чорних дір, що зливаються.

 

Надмасивні чорні діри в сотні тисяч до мільярдів разів більші за масою, ніж Сонце. Але теорія вказує на те, що такі злиття між парами надмасивних чорних дір не мають відбутися. Оскільки спостерігати такі об’єкти надзвичайно важко, астрофізикам доводиться покладатися на теоретичне моделювання, щоб зрозуміти динаміку пар чорних дір.

Read more

Головній астрономічній обсерваторії НАН України — 80 років

14 липня 2024

17 липня 2024 року виповнюється 80 років від часу заснування Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України.

 

 

Зусиллями кількох поколінь астрономів ГАО перетворилась у відому наукову установу, яка має висококваліфіковані кадри та займає провідне місце з різних напрямів астрономії. Обсерваторія має тісні наукові зв’язки з багатьма астрономічними закладами України та світу. Вона була ініціатором і учасником міжнародних програм і проєктів, зокрема створення Каталогу фундаментальних слабких зір та фотографічного огляду неба, спостереження комети Галлея, визначення варіацій глобальних характеристик Сонця, а також брала участь у підготовці та здійсненні космічних проєктів ВЕГА, ФОБОС, КОРОНАС та інших.

 

З нагоди ювілею в ГАО 1517 липня поточного року відбудеться Міжнародна наукова конференція «Головна астрономічна обсерваторія НАН України — від 1944 р. і надалі. Вплив міжнародної співпраці».

 

За інф. з сайту ГАО НАН України підготував Іван Крячко

Пошук інформації на порталі

 

Ніколсон Барнз Сет (12.XI.1891 — 2.VII.1963)

 

Nikolson 

Американський астроном Сет Барнз Ніколсон народився 12 листопада 1891 р. у Спринґфілді (шт Іллінойс). Здобуваючи освіту в університеті Дрейка, зацікавився астрономією. З 1915 р. працював в обсерваторії Маунт-Вільсон.

 

Галузь наукових інтересів Сета Ніколсона — сонячна активність. Відкрив (1914) у Лікській обсерваторії супутник Юпітера Сінопе. В обсерваторії Маунт-Вільсон відкрив ще три супутники Юпітера: Лісітея і Карме (1938) та Ананке (1951). Упродовж багатьох років складав щорічні доповіді про кількість плям на Сонці. Досліджував (разом з О. Вулфом) зв’язки між процесами, що відбуваються на Сонці, й геофізичними явищами. Був учасником багатьох експедицій зі спостереження сонячного затемнення. Виконав (на початку 1920-х років) разом з Едісоном Петі перші систематичні дослідження зір, Місяця і планет з допомогою вакуумної термопари в інфрачервоному діапазоні електромагнітного спектра. Довів (1922) разом з Ч. Сент-Джоном шляхом спектральних досліджень, що в атмосфері Венери практично немає кисню і води.

 

Протягом 1943—1955 рр. працював редактором видання та віце-президентом Тихоокеанського астрономічного товариства. На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі, регіон на Ганімеді (супутник Юпітера), астероїд 1831 Ніколсон.

 

Сет Барнз Ніколсон помер 2 липня 1963 р. у Лос-Анджелисі.

 

Докладніше про Сета Ніколсона

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1