Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Досі бракує доказів утворення великих планет біля легендарної зорі

02 листопада 2024

 

У фільмі «Контакт» («Contact») 1997 року, адаптованому за романом Карла Саґана 1985 року, головна героїня, вчена Еллі Ерровей (у виконанні актриси Джоді Фостер), вирушає в червоточину, побудовану космічними прибульцями, до зорі Веги. Вона з’являється в сніговій бурі з уламків, що оточують зірку, але явних планет не видно.

 

Схоже, творці фільму все зробили правильно.

Докладніше:

Дослідження пов’язує чорні діри з темною енергією

29 жовтня 2024

 

Майже 14 мільярдів років тому, на самому початку Великого Вибуху, таємнича енергія спонукала до експоненціального розширення Всесвіту, що зароджувався, і породила всю відому матерію. Так принаймні слідує із широко визнаної теорії інфляції (інфляційної космології).

 

Ця стародавня енергія мала головні риси темної енергії сучасного Всесвіту, яка досі є найбільшою загадкою щонайменше за одним об’єктивним стандартом: вона становить більшість — приблизно 70% — Всесвіту, але науковці не знають точно, що це так.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Райл Мартін (27.IX.1918 — 14.X.1984)

 

Rail 

Англійський радіоастроном Мартін Райл народився 27 вересня 1918 р. у Брайтоні. Здобув (1939) вищу освіту в Оксфордському університеті. Після другої світової війни став до роботи в Кавендішській лабораторії Кембриджського університету (протягом 1948—1959 рр. — викладач у цьому університеті). Заснував (1957) й очолив радіоастрономічу обсерваторію Маллард (з 1959 р. — професор радіоастрономії). У 1968 р. був професором астрономії в Грешемському коледжі в Лондоні.

 

Наукові інтереси Мартіна Райла — радіоастрономія. Запропонував метод апертурного синтезу. Побудував (1946) перший багатоелементний радіоінтерферометр і використав нові чутливі радіотелескопи для спостережень астрономічних об’єктів. Керував підготовкою каталогів астрономічних радіоджерел (зокрема, третього кембриджського каталогу радіоджерел — його скорочене позначення 3C).

 

У 1972—1982 рр. — королівський астроном. Лауреат (разом з Ентоні Г’юїшем) Нобелівської премії 1974 р. за новаторські дослідження в радіоастрофізиці. На честь науковця названо астероїд 12136 Мартінрайл, радіотелескоп (телескоп Райла) в обсерваторії Маллард.

 

Мартін Райл помер 14 жовтня 1984 р. у Кембриджі (Англія).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1