Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

NASA обрало гамма-телескоп для вивчення змін в Галактиці

19 жовтня 2021

NASA обрало нову пропозицію зі створення космічного телескопа, що дасть змогу науковцям вивчати історію народження, еволюцію і смерть зір та утворення хімічних елементів у Молочному Шляху в нинішню епоху його розвитку. Очікується, що гамма-телескоп, який назвали Комптонівський спектрометр та візуалізатор (Compton Spectrometer and Imager, COSI), буде запущений у 2025 році як остання невелика астрофізична місія NASA.

Докладніше:

З напрямку центра Галактики виходять дивні радіохвилі

15 жовтня 2021

Астрономи виявили незвичайні сигнали, що надходять з напрямку центра Молочного Шляху. Радіохвилі не відповідають жодному зрозумілому нині типу змінного радіоджерела і можуть вказувати на існування нового класу зоряних об’єктів.

 

 

«Найдивнішою властивістю цього нового сигналу є те, що він має дуже високу поляризацію. Це означає, що його світло коливається лише в одному напрямку, але цей напрямок обертається з плином часу», — сказав провідний автор нового дослідження, доктор філософії Цзітенґ Ван (Ziteng Wang) з Школи фізики Сіднейського університету. «Яскравість об’єкта також різко змінюється, в 100 разів, і сигнал вмикається та вимикається очевидно випадково. Ми ніколи не бачили нічого подібного».

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Шеплі Гарлоу (2.ХI.1885 — 20.Х.1972)

 

Shepli 

Американський астроном Гарлоу Шеплі народився 2 листопада 1885 р. у Нашвіллі (шт. Міссурі). Здобувши (1911) вищу освіту в Міссурійському університеті, продовжив навчання у Принстонському університеті під керівництвом Генрі Ресселла. У 1914—1921 рр. працював в обсерваторії Маунт-Вілсон. Протягом 1921—1952 рр. — директор Гарвардської обсерваторії і професор астрономії Гарвардського університету.

 

Галузь наукових інтересів Гарлоу Шеплі — вивчення будови Галактики, змінних зір у нашій і в інших галактиках. Відкрив і вивчив багато змінних зір у кулястих зоряних скупченнях. Першим широко застосував метод визначення відстаней за цефеїдам, заснований на залежності період—світність для цих зір. Оцінив відстані до найближчих кулястих скупчень, а потім, використовуючи інші критерії, визначив відстані до віддаленіших скупчень. Таким чином уперше була встановлена шкала відстаней у Галактиці.

 

Запропонував, з огляду на особливості отриманого ним просторового розподілу кулястих скупчень, модель Галактики згідно з якою зорі й туманності утворюють плоску лінзоподібну систему з центром, розташованим у напрямку сузір’я Стрільця, а кулясті скупчення — майже сферичну концентричну систему такої ж протяжності в площині Молочного Шляху. Сонце за цією моделлю лежить на відстані 50 000 світлових років від центра Галактики. 

 

В останні роки життя активно займався науково-популяризаторською діяльністю. На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 1123 Шеплія, надскупчення галактик у сузір’ї Кентавра.

 

Гарлоу Шеплі помер 20 жовтня 1972 р. у м. Боулдер (шт. Колорадо).

 

Докладніше про Гарлоу Шеплі

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

afisha 1