Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Землеподібні планети можуть утворюватися в незвичайних умовах

02 грудня 2023

 

Міжнародна група астрономів за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба вперше спостерігала воду та інші молекули у внутрішніх ділянках диска, з яких формуються планети, в одному з найекстремальніших середовищ Галактики. Ці результати свідчать про те, що умови для формування землеподібних (кам’янистих) планет, які зазвичай існують в дисках, що містяться в ділянках утворення зір малої маси, також можуть мати місце в регіонах утворення масивних зір і, можливо, в більш широкому діапазоні середовищ.

Докладніше:

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Шеплі Гарлоу (2.ХI.1885 — 20.Х.1972)

 

Shepli 

Американський астроном Гарлоу Шеплі народився 2 листопада 1885 р. у Нашвіллі (шт. Міссурі). Здобувши (1911) вищу освіту в Міссурійському університеті, продовжив навчання у Принстонському університеті під керівництвом Генрі Ресселла. У 1914—1921 рр. працював в обсерваторії Маунт-Вілсон. Протягом 1921—1952 рр. — директор Гарвардської обсерваторії і професор астрономії Гарвардського університету.

 

Галузь наукових інтересів Гарлоу Шеплі — вивчення будови Галактики, змінних зір у нашій і в інших галактиках. Відкрив і вивчив багато змінних зір у кулястих зоряних скупченнях. Першим широко застосував метод визначення відстаней за цефеїдам, заснований на залежності період—світність для цих зір. Оцінив відстані до найближчих кулястих скупчень, а потім, використовуючи інші критерії, визначив відстані до віддаленіших скупчень. Таким чином уперше була встановлена шкала відстаней у Галактиці.

 

Запропонував, з огляду на особливості отриманого ним просторового розподілу кулястих скупчень, модель Галактики згідно з якою зорі й туманності утворюють плоску лінзоподібну систему з центром, розташованим у напрямку сузір’я Стрільця, а кулясті скупчення — майже сферичну концентричну систему такої ж протяжності в площині Молочного Шляху. Сонце за цією моделлю лежить на відстані 50 000 світлових років від центра Галактики. 

 

В останні роки життя активно займався науково-популяризаторською діяльністю. На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 1123 Шеплія, надскупчення галактик у сузір’ї Кентавра.

 

Гарлоу Шеплі помер 20 жовтня 1972 р. у м. Боулдер (шт. Колорадо).

 

Докладніше про Гарлоу Шеплі

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1