Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Шмідт Юліус Фрідріх Йоганн (26.X.1825 — 20.II.1884)

 

Shmidt Yohann

 

Німецький астроном і геофізик Йоганн Фрідріх Юліус Шмідт народився 26 жовтня 1825 р. у м. Ойтин (північ Німеччини). Астрономією цікавився з шкільних років (у 14 років прочитав книгу «Селенографічний фрагмент» Йоганна Шретера і зацікавився Місяцем назавжди). Протягом 1841—1845 рр. працював у Гамбурзькій обсерваторії. У 1846—1852 роках був асистентом Фрідріха Арґеландера в Боннській обсерваторії, де брав участь в зонних спостереженнях для каталогу «Боннський огляд». Упродовж 1853—1858 рр. очолював приватну обсерваторією барона фон Ункрехцберга поблизу Оломоуца. На запрошення уряду Греції очолив (1858) Національну обсерваторію в Афінах і перебував на посаді директора до кінця життя.

 

Галузь наукових інтересів Йоганна Шмідта — Місяць. Уклав і видав (1878) великий атлас Місяця на 25 аркушах, що повнотою (у ньому відзначено 32 856 кратерів) і точністю перевершив місячний атлас Вільгельм Бера і Йоганна Медлера. Описав 28 місячних затемнень, які спостерігав упродовж 38 років. 

 

Протягом 40 років виконував систематичні спостереження змінних зір, відкрив багато нових змінних, зокрема Нову Лебедя (1876). Зробив кілька сотень замальовок Юпітера, визначив з високою точністю періоди обертання Юпітера і Марса. Виконав дуже багато спостережень сонячних плям, зодіакального світла, комет, туманностей. Систематично спостерігав метеори і метеорні потоки, визначив радіанти багатьох потоків. 

 

На честь науковця (і також його кількох тезок) названо кратер на Місяці, кратер на Марсі.

 

Йоганн Фрідріх Юліус Шмідт помер 7 лютого 1884 р. в Афінах (Греція).

 

Докладніше про Йоганна Шмідта

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1