Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Шмідт Юліус Фрідріх Йоганн (26.X.1825 — 20.II.1884)

 

Shmidt Yohann

 

Німецький астроном і геофізик Йоганн Фрідріх Юліус Шмідт народився 26 жовтня 1825 р. у м. Ойтин (північ Німеччини). Астрономією цікавився з шкільних років (у 14 років прочитав книгу «Селенографічний фрагмент» Йоганна Шретера і зацікавився Місяцем назавжди). Протягом 1841—1845 рр. працював у Гамбурзькій обсерваторії. У 1846—1852 роках був асистентом Фрідріха Арґеландера в Боннській обсерваторії, де брав участь в зонних спостереженнях для каталогу «Боннський огляд». Упродовж 1853—1858 рр. очолював приватну обсерваторією барона фон Ункрехцберга поблизу Оломоуца. На запрошення уряду Греції очолив (1858) Національну обсерваторію в Афінах і перебував на посаді директора до кінця життя.

 

Галузь наукових інтересів Йоганна Шмідта — Місяць. Уклав і видав (1878) великий атлас Місяця на 25 аркушах, що повнотою (у ньому відзначено 32 856 кратерів) і точністю перевершив місячний атлас Вільгельм Бера і Йоганна Медлера. Описав 28 місячних затемнень, які спостерігав упродовж 38 років. 

 

Протягом 40 років виконував систематичні спостереження змінних зір, відкрив багато нових змінних, зокрема Нову Лебедя (1876). Зробив кілька сотень замальовок Юпітера, визначив з високою точністю періоди обертання Юпітера і Марса. Виконав дуже багато спостережень сонячних плям, зодіакального світла, комет, туманностей. Систематично спостерігав метеори і метеорні потоки, визначив радіанти багатьох потоків. 

 

На честь науковця (і також його кількох тезок) названо кратер на Місяці, кратер на Марсі.

 

Йоганн Фрідріх Юліус Шмідт помер 7 лютого 1884 р. в Афінах (Греція).

 

Докладніше про Йоганна Шмідта

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1