Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний апарат НАСА "Люсі" зробив знімок астероїда Дональдйохансон

22 квітня 2025
Космічне агентство опублікувало зображення в понеділок, через день післязближення. Це вважалося генеральною репетицією більш тісних зближень з астероїдами ближче до Юпітера.
Цей астероїд виявився більшим, ніж очікували вчені, приблизно 5 миль (8 кілометрів) у довжину та 2 милі (3,5 кілометри) у ширину в найширшій точці — схожий на неправильну кегель. Космічне тіло таке довге, що космічний корабель навіть не зміг повністю зафіксувати його на початкових завантажених зображеннях.
Read more

Пошук інформації на порталі

 

Сюняєв Рашид Алійович (н. 1.III.1943 р.)

 

Siuniaiev 

Російський радянський астрофізик Рашид Алійович Сюняєв народився 1 березня 1943 р. у м. Ташкент (Узбекистан). Здобув (1966) вищу освіту в Московському фізико-технічному інституті. Протягом 1966—1968 рр. навчався в аспірантурі цього інституту під керівництвом Якова Зельдовича. У 1968—1974 роках працював в Інституті прикладної математики Академії наук СРСР. З 1974 р. — в Інституті космічних досліджень АН СРСР (завідувач відділу астрофізики високих енергій). Працює також в Інституті астрофізики Товариства імені Макса Планка (Німеччина).

 

Галузь наукових інтересів Рашида Сюняєва — астрофізика високих енергій, фізика міжгалактичного середовища, теорії фонового випромінювання Всесвіту, космологія. Виконав цикл фундаментальних робіт з питань взаємодії випромінювання і плазми в екстремальних астрофізичних умовах (у ранньому Всесвіті, компактних джерелах рентгенівського випромінювання, ядрах галактик і квазарах). Запропонував методи пошуку й ототожнення чорних дір і нейтронних зір (за випромінюванням речовини, що зазнає акреції). Розробив (разом з М.І. Шакурою) теорію дискової акреції на релятивістські зорі.

 

Разом із Яковом Зельдовичем передбачив зниження яскравистої температури реліктового випромінювання в напрямках на скупчення галактик внаслідок взаємодії низькочастотних фотонів з гарячим міжгалактичним газом (ефект Сюняєва-Зельдовича). Цей ефект дозволяє визначати розмір хмари газу, відстань до неї і швидкість її руху відносно фонового випромінювання, що натомість дає можливість визначати сталу Габбла й вік Всесвіту.

 

Керував радянсько-французьким експериментом з дослідження космічних гамма-спалахів на супутнику «Прогноз-9» і виконаним на борту орбітальної станції «Салют-7» експериментом з вивчення жорсткого рентгенівського випромінювання компактних галактичних джерел. Очолював наукову групу, яка виконувала спостереження за допомогою приладів, встановлених на модулі «Квант» (входив до складу орбітальної пілотованої космічної станції «Мир»), а також відповідала за астрофізичні спостереження з допомогою супутників «Гранат» й ІНТЕГРАЛ і здійснювала підготовку міжнародного астрофізичного проекту Спектр-Рентген-Гамма.

 

У Німеччині працює в галузі теоретичної астрофізики високих енергій та фізичної космології, а також бере участь в інтерпретації даних космічного апарату Європейського космічного агентства «Планк».

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1