Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Віппл Лоуренс Фред (5.XI.1906 — 30.VIII.2004)

 

Vippl 

Американський астроном Фред Лоуренс Віппл народився 5 листопада 1906 р. в Ред-Оук (штат Айова). Здобувши (1927) вищу освіту в Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі, протягом 1927—1929 рр. був викладачем університету в Берклі. У 1930—1931 роках працював у Лікській обсерваторії. Упродовж 1931—2001 рр. — в Гарвардському університеті й Гарвардській обсерваторії (у 1950—1977 рр. — професор астрономії). У 1955—1973 роках очолював Смітсонівську астрофізичну обсерваторію.

 

Галузь наукових інтересів Фреда Віппла — комети, метеори, планетарні туманності, еволюція зір і Сонячної системи. Одним з перших оцінив результати піонерських радіоастрономічних досліджень Карла Янського й разом з Леонардом Ґрінстейном розглянув можливу природу космічного радіовипромінювання. Відкрив один астероїд і шість комет (одну з них названо його ім’ям). Запропонував модель ядра комети як суміші льодів з вкрапленнями частинок метеорної речовини. Виконав багато фотографічних і радіоспостережень метеорів з метою вивчення верхньої атмосфери Землі.

 

Керував (1962—1973) програмою NASA з фотографування метеорів і пошуків метеоритів. Був (1958—1972) науковим консультантом NASA, керівником багатьох інших робіт цієї організації (служби оптичного стеження за штучними супутниками Землі, проектів довгострокових орбітальних астрономічних обсерваторій тощо).

 

На честь науковця названо (окрім комети Віппла) астероїд 1940 Віппл, обсерваторія Віппла в Аризоні.

 

Фред Лоуренс Віппл помер 30 серпня 2004 р. у Кембриджі (шт. Массачусетс).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1