Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зображення Сонця з високою роздільною здатністю показують, як спалахи впливають на його атмосферу

20 жовтня 2024

 

Сонячні спалахи — це дивовижна річ, яка має глибокий вплив на те, що астрономи називають «космічною погодою». Ці події змінюються залежно від 11-річного циклу активності Сонця, вивільняючи в космос величезну кількість випромінювання в усьому електромагнітному спектрі (від ультрафіолетового до рентгенівського). Наслідки спалахів земляни спостерігають з незапам’ятних часів, зокрема полярні сяйва у високих широтах, але предметом вивчення та прогнозування вони є лише близько півтора століття. Однак про ці драматичні події науковці ще багато чого не знають.

Докладніше:

Астрономи виявили, що дані від «Вебба» суперечать моделям реіонізації

11 жовтня 2024

 

Реіонізація — це критичний період, коли перші зорі та галактики змінили фізичну структуру свого довкілля, а згодом і всього Всесвіту. Загальноприйняті теорії стверджують, що ця епоха закінчилася приблизно через 1 мільярд років після Великого Вибуху. Однак, якщо розрахувати цю віху за допомогою даних спостережень космічного телескопа Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), реіонізація завершилася б принаймні на 350 мільйонів років раніше, ніж очікували досі астрономи. Про це йдеться в новій статті, опублікованій у Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Гарвардську астрономічну обсерваторію

 

 

Гарвардську астрономічну обсерваторію засновано 1839 р. у м. Кембридж (штат Массачусетс, США). Вона є структурним підрозділом кафедри астрономії Гарвардського університету. Її ще називають «Обсерваторія Гарвардського коледжу».

 

Observatory Harvard

 

Вигляд будівлі Гарвардської астрономічної обсерваторії у 1851 р. Фото з сайту https://hea-www.harvard.edu.

 

Перший інструмент Гарвардської обсерваторії — телескоп-рефрактор з діаметром об’єктива 38 см. За його допомогою було зроблено перші якісні фотознімки Місяця і зір.

 

В обсерваторії працювало багато відомих астрономів, зокрема, Едвард Пікерінґ, Жорж Леметр, Генрієта Лівітт, Гарлоу Шеплі, Дональд Мензел.

 

Наукові здобутки Гарвардської обсерваторії належать до астрофотографії, створення каталогів, спектральної класифікація зір, вивчення змінних зір (фотометрія). Тут укладено зоряний каталог Генрі Дрейпера (Henry Draper Catalogue, HD), створено спектральну класифікацію зір (її називають гарвардською), відкрито залежність «період-світність» для цефеїд.

 

У 1973 р. шляхом об’єднання Гарвардської астрономічної обсерваторії та астрофізичної обсерваторії Смітсонівського інституту утворено Гарвард-Смітсонівський центр астрофізики. Його штаб-квартира розташована в Кембриджі (штат Массачусетс, США).

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1