Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Обсерваторія Рубін несе до публіки всесвіт своїх відкриттів

03 червня 2023

Започатковано першу свого роду єдину освітню та інформаційно-просвітницьку програму з набором інтерактивних онлайн-практик, присвячених Обсерваторії Рубін та її науковим здобуткам.

 

 

Освітня та науково-просвітницька програма Обсерваторії Віри Рубін (Vera C. Rubin Observatory), яку розпочато першого червня поточного року і яку повністю фінансує Національний науковий фонд США, є свідченням того, що велика астрономічна дослідницька установа наступного покоління ще на етапі будівництва готується до поширення інформації про свою роботу. Коли наприкінці 2024 року розпочнуться наукові дослідження, обсерваторія виконуватиме повний огляд південного неба кожні кілька ночей, щоб вивчати темну матерію, темну енергію та мінливий Всесвіт. «Рубін» поділиться інформацією про результати дослідження з громадськістю.

Докладніше:

Виявлено мінливість рентгенівського випромінювання від струменів чорних дір

31 травня 2023

 

Астрономи тільки відносно недавно виявили, що струмені (джети), які йдуть від чорних дір, випромінюють рентгенівські промені. Те, як в цих струменях відбувається прискорення частинок до такого високоенергетичного стану, досі є загадкою. Одна з провідних моделей того, як такі струмені генерують рентгенівське випромінювання, передбачає, що рентгенівське випромінювання струменів буде стабільним протягом тривалого часу (мільйони років). Однак астроном з Мерілендського університету Ейлін Мейер (Eileen Meyer) та її колеги виявили, що рентгенівське випромінювання статистично значущої кількості струменів змінювалося лише протягом кількох років.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Парки і заповідники темного неба

 

 

Зоряне небо найкраще спостерігати там, де його не засмічує будь-яке світло. Великі міста й навіть маленькі містечка, де є яскраве вуличне освітлення, це не ті місця на Землі, звідки можна побачити справжнє небо, усіяне «безліччю» зір. Нині вже більше половини населення світу проживає в районах з помітним світловим забрудненням, а на поверхні нашої планети лишається все менше місць, де світло не заважає бачити зоряне небо таким, яким воно є у природі насправді.

 

Проти забруднення нічного неба штучним світлом виступає Міжнародна асоціація збереження темного неба (International Dark-Sky Association, IDA). Одна з пропозицій цієї організації — використовувати зовнішнє освітлення максимально ефективно, власне, тільки з цією метою. Наприклад, використовувати для вуличних ліхтарів лампи, що направляють світло тільки вниз, а не в небо.IDA визначає рівень темного неба за власною системою: найвищий рівень — 24-й, коли затемнення, як у кімнаті фотографа для проявки плівок, і поділяє місця з темним небом на кілька категорій (докладніше про це тут http://darksky.org/idsp/), зокрема, це парки й заповідники темного неба. До слова, міста посідають місця не вищі за 15 — 16.

 

До таких місць приїздять не лише аматори астрономії, але й пересічні громадяни, щоб неозброєним оком побачити справжню красу нічного неба.

 

Далі докладніше про парки й заповідники темного неба (визнані IDA), а також про найвідоміші місця з темним небом на Землі.

 

Австралія і Нова Зеландія

 

Африка

 

Європа

 

Південна Америка

 

Північна Америка (США і Канада)

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1