Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний гамма-телескоп «Фермі» допоміг створити каталог майже 300 гамма-пульсарів

30 листопада 2023

27 листопада поточного року на сайті американського Національного аерокосмічного агентства (NASA) з’явилася замітка про новий каталог 294 пульсарів, які випромінюють у гамма-діапазоні електромагнітних хвиль. Його створила міжнародна група астрономів, що її очолює Девід Сміт (David Smith) — провідний науковий співробітник Астрофізичної лабораторії в Бордо (Франція), котра є підрозділом Французького національного центру наукових досліджень.

Докладніше:

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Лундмарк Еміль Кнут (14.VI.1889 — 25.IV.1958)

 

Lundmark 

Шведський астроном Кнут Еміль Лундмарк народився 14 червня 1889 р. в комуні Ельвсбюн. Закінчивши університет в Уппсалі, працював там до 1929 року, а потім став професором астрономії Лундського університету і директором університетської обсерваторії, змінивши на цих посадах Карла Шарльє.

 

Галузь наукових інтересів Кнута Лундмарка ― галактична й позагалактична астрономія. Вважав (як і Гебер Кертіс), що спіральні туманності мають позагалактичну природу. Вивчаючи (1919) нові зорі, що спалахнули в Туманності Андромеди, визначив відстань до цієї туманності (Едвін Габбл отримав схоже значення цієї відстані кілька років по тому). Запропонував (1919) метод визначення відстаней до спіральних туманностей за їх кутовими розмірами. Одним з перших отримав наочні свідчення обертання Галактики: довів (1919), що відносно кулястих скупчень та позагалактичних туманностей Сонце рухається в площині Чумацького Шляху, й визначив (1924), що цей рух відбувається під прямим кутом до напряму на галактичний центр, і висловив припущення про обертання Сонця і найближчих до нього зір навколо цього центру галактики.

 

Виконав (1926―1928) статистичне дослідження подвійних і кратних галактик. На підставі вивчення розподілу галактик у просторі, першим дійшов висновку про існування Місцевої групи галактик. На підставі аналізу відстані до M31, отриманої за великою кількістю нових зір, блакитних надгігантів та кулястих скупчень, зробив висновок (1946) про необхідність перегляду шкали позагалактичних відстаней (це питання остаточно вирішив у 1952 р. Вальтер Бааде).

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 1334 Лундмарк.

 

Кнут Еміль Лундмарк помер 23 квітня 1958 р. у м. Лунд.

 

Докладніше про Кнута Лундмарка

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1