Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Зоряні перемички показують: розвиток ранніх галактик у Всесвіті відбувався набагато швидше, ніж вважалося раніше

24 квітня 2024

Ранні галактики були не такими хаотичними і розвивалися набагато швидше, ніж вважали астрономи раніше.

 

Це випливає з результатів дослідження, яке «озирнулося» на понад десять мільярдів років назад. Міжнародна група астрономів під керівництвом науковців з Даремського університету, Великобританія, використала космічний телескоп Джеймса Вебба (James Webb Space Telescope, JWST), щоб знайти докази формування в галактик барів [Бар галактики (англ. bar — перемичка) — складова багатьох спіральних і неправильних галактик, яка лежить у площині диска і має вигляд витягнутого ущільнення із зір і міжзоряного газу.], коли Всесвіту було лише кілька мільярдів років. Результати дослідження опубліковано в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Докладніше:

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Медлер фон Генріх Йоганн (29.V.1794 — 14.III.1874)

 

Medler 

Німецький астроном Йоганн Генріх фон Медлер народився 29 травня 1794 р. у Берліні. Вищу освіту здобув у Берлінському університеті (вивчав астрономію під керівництвом Йоганна Боде і Йоганна Енке). Познайомився (1824) з банкіром і астрономом-аматором Вільгельмом Беєром, який побудував (1829) приватну обсерваторію (мала 95-міліметровий телескоп-рефрактор, виготовлений Йозефомом Фраунгофером) і запросив Медлера працювати разом з ним.

 

У цій обсерваторії вони склали першу мапу планети Марс і визначили тривалість марсіанської доби з точністю до 1,1 секунди. Після цього уклали першу докладну мапу Місяця (опублікована в 1834—1836 роках). Ця мапа й розгорнений опис місячної поверхні (1837) протягом кількох десятиліть були найкращими (тільки в 1870-х роках кращу мапу виготовив Йоганн Шмідт). На запрошення Й. Енке Медлер перейшов (1836) на роботу в Берлінську обсерваторію З 1840 р. — директор Дерптської обсерваторії і професор Дерптського університету. У зв’язку з хворобою очей Медлер вийшов у відставку (1865) і повернувся до Німеччини.

 

Йоганн Медлер запропонував (1864) проект нового дуже точного календаря (помилка в одну добу в цьому календарі накопичується тільки за 100000 років), але його ніде не запровадили. Першим запропонував (1839) термін «фотографія» (незалежно його також став використовувати Джон Гершель).

 

Був активним популяризатором астрономії (у 1841 р. побачила світ його «Популярна астрономія», яку багато разів потім перевидавали). Двотомник «Історія астрономії» було опубліковано в 1873 р.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, кратер на Марсі.

 

Йоганн Генріх фон Медлер помер 14 березня 1874 р. у м. Ганновер (Німеччина).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1