Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Телескоп Джеймс Вебб відстежив поширення вуглецю у Всесвіті

14 січня 2025

Астрономи вже давно намагаються відстежити, як такі елементи, як вуглець, необхідний для життя, стають широко поширеними у Всесвіті. Тепер космічний телескоп імені Джеймса Вебба NASA детальніше дослідив одне з джерел багатого на вуглець пилу в нашій власній галактиці Чумацький Шлях: систему двох масивних зірок Вольфа-Райє 140, які рухаються по вузькій витягнутій орбіті.                           

Коли вони пролітають одна повз одну (у центральній білій точці на зображеннях Вебба), зоряні вітри від кожної зірки збиваються разом, матеріал стискається й утворюється насичений вуглецем пил. Останні спостереження Вебба показують 17 пилових оболонок, що сяють у середньому інфрачервоному світлі та розширюються через рівні проміжки в навколишній простір.

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Термінологічний астрономічний словник (літера Я)

 

АБВГҐДЕЄ • Ж • З • И • І • Ї • Й • КЛМНОПРСТУФХЦЧШЩЮЯ


 

Ядра галактик — яскраві центральні ділянки більшої частини галактик, особливо великих. Зазвичай у Я. г. відбуваються активні процеси, тому в багатьох галактиках вони є джерелом потужного електромагнітного випромінювання.

 

Ядро комети — тверде тіло неправильної форми з льоду й твердих частинок, поперечник якого може становити кілька десятків кілометрів. Наближаючись до Сонця, Я. к. Нагрівається, і з нього виділяються гази й тверді частинки, утворюючи спершу голову, а потім і хвіст комети.

 

Якість зображення — в астрономії ступінь погіршення зображення небесного світила, зумовленого впливом земної атмосфери. Її неоднорідності спричиняють мерехтіння зір і розмиття дрібних деталей у зображеннях протяжних небесних об’єктів. Оскільки Я. з. залежить від атмосфери, то великі сучасні астрономічні обсерваторії будують у гірських районах з гарним астрокліматом.

 

Яскравість — відношення світлового потоку в одиниці тілесного кута, що його випромінює елемент поверхні в певному напрямку, до площі проекції цього елемента на площину, перпендикулярну до цього напрямку. В астрономії про Я. йдеться лише тоді, коли об’єкт має певну протяжність (наприклад, туманність) або форму диска (Сонце). Я. вимірюють у зоряних величинах з квадратного градуса, хвилини, секунди (дуги). Наприклад, Я. нічного безмісячного неба становить 22,4m з кв. с.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1