Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Розв’язок астрофізичної проблеми пов’язує темну матерію та надмасивні чорні діри

24 липня 2024

Нове дослідження, можливо, виявило зв’язок між надмасивними чорними дірами та частинками темної матерії, що могло б вирішити проблему, яка десятиліттями турбувала астрофізиків: «проблему останнього парсека».

 

 

Торік міжнародна група дослідників виявила фоновий «гул» гравітаційних хвиль. Вони припустили, що цей фоновий сигнал виходить від мільйонів пар надмасивних чорних дір, що зливаються.

 

Надмасивні чорні діри в сотні тисяч до мільярдів разів більші за масою, ніж Сонце. Але теорія вказує на те, що такі злиття між парами надмасивних чорних дір не мають відбутися. Оскільки спостерігати такі об’єкти надзвичайно важко, астрофізикам доводиться покладатися на теоретичне моделювання, щоб зрозуміти динаміку пар чорних дір.

Read more

Головній астрономічній обсерваторії НАН України — 80 років

14 липня 2024

17 липня 2024 року виповнюється 80 років від часу заснування Головної астрономічної обсерваторії (ГАО) Національної академії наук України.

 

 

Зусиллями кількох поколінь астрономів ГАО перетворилась у відому наукову установу, яка має висококваліфіковані кадри та займає провідне місце з різних напрямів астрономії. Обсерваторія має тісні наукові зв’язки з багатьма астрономічними закладами України та світу. Вона була ініціатором і учасником міжнародних програм і проєктів, зокрема створення Каталогу фундаментальних слабких зір та фотографічного огляду неба, спостереження комети Галлея, визначення варіацій глобальних характеристик Сонця, а також брала участь у підготовці та здійсненні космічних проєктів ВЕГА, ФОБОС, КОРОНАС та інших.

 

З нагоди ювілею в ГАО 1517 липня поточного року відбудеться Міжнародна наукова конференція «Головна астрономічна обсерваторія НАН України — від 1944 р. і надалі. Вплив міжнародної співпраці».

 

За інф. з сайту ГАО НАН України підготував Іван Крячко

Пошук інформації на порталі

 

Термінологічний астрономічний словник (літера Ш)

 

АБВГҐДЕЄ • Ж • З • И • І • Ї • Й • КЛМНОПРСТУФХЦЧШЩЮЯ


 

Широта — кут між основною площиною (екліптичною, галактичною, екватором Землі тощо) і напрямом на світило, точку земної поверхні — одна з координат в астрономії, геодезії, географії.

 

Шкала відстаней — в астрономії система чисел, які дають уявлення про розміри навколишнього світу. Наприклад, відстань до Сонця становить 8,3 світлової хвилини, до найближчих зір — понад 4 св. років, діаметр диска Галактики — 100 тис. св. років, відстань до Туманності Андромеди — 2,3 млн св. років, найдальші квазари видно на відстанях понад 10 млрд світлових років.

 

Шкала зоряних величин — послідовність видимих зоряних величин, уперше запроваджена Гіппархом (від першої до шостої величини) для умовної характеристики блиску зір і згодом продовжена як у бік додатних, так і від’ємних значень. Наприклад, видима зоряна величина Сонця m= -26,58m, Місяця у повні m = -12,7m, Сиріуса m = -1,46m.

Ш. з. в. є логарифмічною шкалою, вона ґрунтується на законі Погсона (1829—1891): m2m1 = -2,5lgE2/Е1, де m1 і m2 — зоряні величини небесних світил, E1 і Е2 — створювані ними освітленості. Зростанню зоряної величини на одну одиницю відповідає зменшення освітленості приблизно в 2,512 раза.

 

Шкала часу — безперервна послідовність інтервалів часу визначеної тривалості, відрахованих від початкового моменту.

В астрономії використовують великі інтервали часу, бо час існування більшої частини астрономічних об’єктів дуже великий, наприклад, тривалість «життя» Сонця оцінюють у 10 млрд рр., а вік нашого Всесвіту становить 13,7 млрд рр.

 

Штучний супутник Землі (ШСЗ) — космічний апарат на коловій або еліптичній орбіті навколо Землі, який виконує наукові, технічні, господарські та інші завдання.

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1