Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи вперше виявили диск навколо зорі в іншій галактиці

29 листопада 2023

 

Астрономи виявили диск навколо молодої зорі у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці, сусідній з нашою. Це вперше, коли такий диск, ідентичний тим, з яких утворюються планети в Молочному Шляху, знайдено за межами нашої галактики. Нові спостереження дали змогу побачити масивну молоду зорю, яка зростає та накопичує речовину з довкілля і утворює диск, що обертається. Відкриття зроблено за допомогою Великої міліметрової/субміліметрової антени Атакама (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, ALMA) у Чилі, яку на умовах партнерства використовують науковці Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO).

Докладніше:

CERN бере участь у пошуку темних фотонів

22 листопада 2023

 

У пошуках частинок темної матерії є два основних підходи. По-перше, шукати частинки, які розпадаються природним шляхом, коли вони проходять крізь речовину. Зазвичай це стосується нейтринних обсерваторій, таких як IceCube, де частинка темної матерії, стикаючись із ядрами, може спричинити слабкий спалах світла. Поки це нічого не дало. Другий підхід полягає в зіткненні частинок у прискорювачі частинок. Цей підхід також не дав змоги знайти частинки темної матерії, але було достатньо цікавих натяків на те, що CERN (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire) має з цим справу. Останній запуск Великого адронного колайдера спрямований на пошук так званих темних фотонів.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Термінологічний астрономічний словник (літера Є)

 

АБВГҐДЕЄ • Ж • З • И • І • Ї • Й • КЛМНОПРСТУФХЦЧШЩЮЯ


 

Європейська південна обсерваторія (англ. European Southern Observatory, ESO) — міжнародна астрономічна обсерваторія, заснована європейськими країнами в 1963 р. Телескопи Є. п. о. розміщені в чилійських Андах (пустеля Атакама, вершини Ла-Сілья, Сьєрро-Паранал і Чахнантор), а штаб-квартира перебуває в Німеччині (поблизу Мюнхена).

 

ESO— одна з найбільших у світі астрономічних обсерваторій, яка має потужні оптичні телескопи та радіотелескопи: Дуже великий телескоп (Very Large Telescope, VLT), Телескоп нової технології (New Technology Telescope, NTT), Велика міліметрова антена Атакама (Atacama Large Millimeter/sub-millimeter Array, ALMA) та ін. Нині ESO споруджує 39-м. Європейський надзвичайно великий телескоп (European Extremely Large Telescope, E-ELT), який має стати до ладу в середині 2020-х років.

 

Європейське космічне агентство (англ. European Space Agency, ESA) — консорціум європейських країн (спільно з Великобританією) для створення й запуску космічних апаратів, для розробки й створення засобів наземного забезпечення польотів і виконання космічних досліджень. Штаб-квартира ESA міститься в Парижі, космодром — в Куру (Французька Гвіана), головний носій для запуску космічних апаратів — багатоступенева ракета «Аріан».

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1