Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Астрономи виявили білого карлика, що спалює гелій

25 березня 2023

 

Зоря білий карлик може вибухнути як наднова, коли її маса перевищить межу приблизно в 1,4 маси Сонця. Наукова група, до якої входили науковці з Інституту позаземної фізики Макса Планка (Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics, MPE) в Ґархінзі та Боннського університету, знайшла подвійну зоряну систему, в якій речовина перетікає на білого карлика від його супутника.

 

Систему виявили завдяки яскравому, так званому надм’якому рентгенівському випромінюванню (super-soft X-rays), яке виникає через ядерний синтез газу, що накопичився біля поверхні білого карлика. Незвичайність цього джерела полягає в тому, що перетікає і горить гелій, а не водень. Виміряна яскравість свідчить про те, що маса білого карлика зростає повільніше, ніж раніше вважали астрономи. Це може допомогти зрозуміти кількість наднових, спричинених вибухом білих карликів. Результати досліджень оприлюднив журнал Nature.

Докладніше:

Перші результати за даними спостережень телескопів Європейської південної обсерваторії наслідків удару DART в астероїд

21 березня 2023

 

За допомогою Дуже великого телескопа (Very Large Telescope, VLT) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) дві групи астрономів спостерігали за наслідками зіткнення між космічним апаратом NASA Double Asteroid Redirection Test (DART) і астероїдом Діморфос (Dimorphos). Контрольоване зіткнення — це випробування в рамках програми захисту планети від небезпечних астероїдів. Але воно також дало астрономам унікальну можливість дізнатися більше про склад астероїда завдяки аналізу викинутої з його поверхні речовини.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Музеї астрономії

 

 

Коли говорять про музеї астрономії, то мають на увазі, головно, музеї історії астрономічних установ (обсерваторій чи інститутів). Музеї, що мають історичні астрономічні експонати, існують в окремих планетаріях (наприклад, у планетарії Адлера в Чикаго). Деякі природничі музеї світу, а також приватні музеї (колекції), мають у своїх експозиціях дуже цінні астрономічні експонати.

 

В Україні найбільші музейні астрономічні колекції зберігають університетські астрономічні обсерваторії. Далі коротко про них, а також деякі інші астрономічні музеї.

 

 

Музей астрономії Київської астрономічної обсерваторії має понад 20 тисяч експонатів. Серед них рукописи та інструменти, найстаріші з яких датовано початком ХІХ ст. Є доволі рідкісні експонати, наприклад, меридіанне коло Репсольда, встановлене в обсерваторії у 1872 році. Таких інструментів лишилося у світі три — окрім Києва, є іще в Мюнхені й Ташкенті.

 

Також важливо те, що головна будівля Астрономічної обсерваторії Київського національного університету імені Тараса Шевченка є пам’яткою архітектури державного значення. Її було спеціально спроектовано й збудовано у 1845 р.для обсерваторії відомим архітектором Вікентієм Беретті. Загалом уся територія та споруди цієї обсерваторії є заповідним місцем Києва, що заслуговує на підтримку й збереження на рівні української держави.

 

Сторінка Астрономічного музею на сайті АО КНУ імені Тараса Шевченка.

 

Музей астрономії Харківської астрономічної обсерваторії і кафедри астрономії Харківського національного університету імені Н.В. Каразіна створено в Науково-дослідному інституті астрономії у 2008 р. в зв’язку з 200-річчям астрономії в Харкові. Біля входу в музей встановлено бюст М.П. Барабашова, який тривалий час очолював Харківську астрономічну обсерваторію.

Музей зберігає колекцію астрономічних інструментів та приладів, які використовували в обсерваторії чи були виготовлені в ній для інших установ, а також історичні документи — публікації результатів досліджень, наукові звіти, листи тощо.

 

Музей науково-дослідного інституту «Миколаївська астрономічна обсерваторія» (НДІ МАО) створено з метою популяризації астрономії. Кілька поколінь співробітників обсерваторії зберігали старі астрономічні інструменти, колекцію астрономічних годинників, старовинні книги, фотографії, картини, карти — все це зібрання і становить фонд музею, що нараховує нині понад 150 експонатів. Експозицію музею розміщено в Круглому залі Головної будівлі, а також у двох астрономічних павільйонах.

 

Сторінка музею НДІ МАО на сайті Миколаївської астрономічної обсерваторії.

 

Музей історії Головної астрономічної обсерваторії НАН України створено 2004 р. з нагоди 60-ліття обсерваторії. Його розміщено у вежі подвійного довгофокусного астрографа — одного з двох перших інструментів, встановлених в Голосіївській обсерваторії у 1949 році. Окрім інструментів і приладів у музеї зберігаються особисті речі відомих українських астрономів, які працювали в ГАО — О.Я. Орлова, Є.П. Федорова, І.Г. Колчинського та інших.

 

Сторінка музею історії ГАО на сайті Голосіївської обсерваторії.

 

Музей дослідження космосу імені проф. Мотрі Братійчук Закарпатського обласного палацу дитячої та юнацької творчості «ПАДІЮН» (місто Ужгород). Експозиції музею розповідає про історію авіації, космонавтики й астрономії та про видатних закарпатців, які були причетні до цих галузей науки й техніки. Музей також збирає експонати, що розповідають про діяльність Малої академії наук, УМАКО «Сузір’я», Всеукраїнського колоквіуму «Космос. Людина. Духовність».

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1