Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Чорні діри споживають речовину швидше, ніж досі вважали науковці

22 вересня 2023

Нове відкриття може пояснити, чому квазари спалахують і згасають так швидко.

 

 

Нове дослідження, яке виконали дослідники Північно-Західного університету (Northwestern University), змінює уявлення астрофізиків про «харчові» звички надмасивних чорних дір. Тоді як раніше науковці висунули гіпотезу про те, що чорні діри споживають речовину повільно, нове моделювання показує: чорні діри поглинають її набагато швидше, ніж це передбачали досі. Результати дослідження оприлюднив The Astrophysical Journal.

Докладніше:

Перше у світі 3D-моделювання розкриває фізику екзотичних наднових

17 вересня 2023

 

Після років цілеспрямованих досліджень і понад 5 мільйонів обчислювальних годин на суперкомп’ютері група науковців створила першу в світі тривимірну гідродинамічну модель випромінювання високої роздільної здатності для екзотичних наднових. Про цю роботу повідомив The Astrophysical Journal.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Маунт-Вілсонівську астрономічну обсерваторію

 

 

Маунт-Вілсонівську астрономічну обсерваторію засновано 1904 р., а її офіційне відкриття відбулося 8 грудня 1908 р. Вона розміщена на горі Вілсон (висота над рівнем моря 1750 м) за 40 км від м. Пасадена у штаті Каліфорнія (США). Ініціатором створення обсерваторії та її першим директором був відомий американський астроном Джордж Еллері Гейл. Він планував створити обсерваторію для дослідження Сонця, а тому в її назві до 1917 р. було присутнє слово «сонячна».

 

Для створення обсерваторії Дж. Гейл залучив кошти Інституту Карнегі, а її телескопи було виготовлено за фінансової участі кількох меценатів. Наприклад, 1917 р. в обсерваторії став до ладу 2,54-метровий телескоп Гукера, споруджений на кошти американського мільйонера Джона Д. Гукера й фонду Карнегі. Першим інструментом цієї обсерваторії був горизонтальний сонячний телескоп Сноу, який перевезли з Йорка й ввели в дію в 1904 р. за проектом Дж. Гейла.

 

Mount Wilson Observatory

 

Сучасний вигляд території Маунт-Вілсонівської астрономічної обсерваторії. Вежа 2,54-метрового телескопа Гукера в центрі світлини. Фото з сайту www.scpr.org. 

 

У 1948—1970 рр. обсерваторію на горі Вілсон було адміністративно об’єднано з Паломарською астрономічною обсерваторією. Упродовж 1970—1980 рр. вона мала назву «Обсерваторія Гейла», а в 1980—1985 рр. її об’єднано з обсерваторією Лас-Кампанас (Чилі, пустеля Атакама).

 

Інститут Карнегі виконував дослідження в Маунт-Вілсонівській обсерваторії до 1985 р., припинивши роботу в ній після того, як вийшов з ладу телескоп Гукера (його роботу відновлено 1993 р.). Нині телескопи обсерваторії використовують Гарвардський, Південнокаліфорнійський і Каліфорнійський університети.

 

У Маунт-Вілсонівській обсерваторії працювали відомі астрономи Волтер Адамс, Френсіс Піз, Джордж Річі та ін.

 

Окрім сонячного телескопа Сноу (його зараз використовують в освітніх цілях) і телескопа Гукера, в Маунт-Вілсонівській обсерваторії встановлено 1,5-метровий телескоп Гейла і два баштові сонячні телескопи — висота вежі одного становить 18 м, а другого 46 м.

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1