Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Єркську астрономічну обсерваторію

 

 

Єркську обсерваторію засновано 1897 р. з ініціативи відомого американського астронома Джорджа Еллері Гейла. Він і перший ректор Чиказького університету Вільям Гарпер (лінгвіст за фахом) переконали мільйонера Чарльза Єркса (прототип Френка Каупервуда з романів Теодора Драйзера «Трилогія бажання») надати кошти на виготовлення телескопа-рефрактора, який би перевершив розміри найбільшого на той час телескопа Лікської обсерваторії. Єркський рефрактор з лінзою-об’єктивом 102 см досі є найбільшим телескопом такого типу у світі.

 

Yerkes observatory

 

Будівля Єркської астрономічної обсерваторії на поштівці початку ХХ ст. Фото з сайту www.hhhistory.com.

 

Обсерваторія міститься у м. Вільямс Бей (штат Вісконсин, США). Її також оснащено 40-дюймовим і 24-дюймовим (61 сантиметр) телескопами-рефлекторами й декількома меншими розмірами телескопами для освітніх цілей. Окрім наукової діяльності, обсерваторія виконує освітні функції, як структурний підрозділ відділу астрономії та астрофізики Чиказького університету.

 

В обсерваторії працювали відомі астрономи, зокрема, Едвард Барнард, Едвін Габбл, Отто Струве та ін.

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1