Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Докладніше про Єркську астрономічну обсерваторію

 

 

Єркську обсерваторію засновано 1897 р. з ініціативи відомого американського астронома Джорджа Еллері Гейла. Він і перший ректор Чиказького університету Вільям Гарпер (лінгвіст за фахом) переконали мільйонера Чарльза Єркса (прототип Френка Каупервуда з романів Теодора Драйзера «Трилогія бажання») надати кошти на виготовлення телескопа-рефрактора, який би перевершив розміри найбільшого на той час телескопа Лікської обсерваторії. Єркський рефрактор з лінзою-об’єктивом 102 см досі є найбільшим телескопом такого типу у світі.

 

Yerkes observatory

 

Будівля Єркської астрономічної обсерваторії на поштівці початку ХХ ст. Фото з сайту www.hhhistory.com.

 

Обсерваторія міститься у м. Вільямс Бей (штат Вісконсин, США). Її також оснащено 40-дюймовим і 24-дюймовим (61 сантиметр) телескопами-рефлекторами й декількома меншими розмірами телескопами для освітніх цілей. Окрім наукової діяльності, обсерваторія виконує освітні функції, як структурний підрозділ відділу астрономії та астрофізики Чиказького університету.

 

В обсерваторії працювали відомі астрономи, зокрема, Едвард Барнард, Едвін Габбл, Отто Струве та ін.

 

 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1