Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Знайдено наймасивнішу чорну діру зоряного походження в нашій галактиці

16 квітня 2024

 

Астрономи виявили наймасивнішу чорну діру зоряного походження серед тих, які досі знаходили в галактиці Молочний Шлях. Її помітили завдяки даним місії Gaia («Ґаяй») Європейського космічного агентства, бо вона змушує зорю-компаньйон, що обертається навколо неї, дивно «коливатися». Науковці використали дані спостережень Дуже великого телескопа (Very Large Telescope) Європейської південної обсерваторії (European Southern Observatory, ESO) та інших наземних обсерваторій для перевірки маси чорної діри, яка в 33 рази перевищує масу Сонця.

Докладніше:

Астрономи виявили сильні магнітні поля біля чорної діри в центрі Молочного Шляху

27 березня 2024

 

Нове зображення, отримане за допомогою Телескопа горизонту подій (Event Horizon Telescope, EHT), дало змогу виявити сильні та впорядковані магнітні поля, що виходять по спіралі від краю надмасивної чорної діри Стрілець A* (Sgr A*). На новій світлині «монстра», що ховається в серці галактики Молочний Шлях, якого вперше спостерігали у поляризованому світлі, науковці побачили структуру магнітного поля, разюче схожу на аналогічну структуру в чорної діри у центрі галактики M87. Це свідчить про те, що наявність сильного магнітного поля може бути спільною ознакою всіх чорних дір. Виявлена схожість також натякає на існування невидимого струменя (джета) в Sgr A*. Результати дослідження оприлюднені в The Astrophysical Journal Letters.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Маріус (Марій) Симон (20.I.1573 — 26.XII.1624)

 

Marius 

Німецький астроном Симон Маріус (Марій) народився 20 січня 1573 р. у м. Ґунценгаузені. Навчався астрономії в Тіхо Браге (1601) у Празі, потім опановував медицину в Падуї (Італія). Служив астрономом і математиком при дворі маркграфа в Ансбаху (Баварія).

 

Одним з перших почав вивчати зоряне небо в телескоп. Незалежно від Ґалілея відкрив (1610) чотири найбільших супутники Юпітера, склав перші таблиці їх руху і дав їм назви — Іо, Європа, Ганімед, Каллісто. Першим (1612) в Європі спостерігав Туманність Андромеди (галактика М31 у каталозі Шарля Мессьє) і дав її опис.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, велика темна ділянка на Ганімеді.

 

Симон Маріус (Марій) помер 5 січня 1625 р. у м. Ансбах (Німеччина).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1