Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Це не супутник! Науковці сумніваються у виявленні першого екзосупутника

09 грудня 2023

Хоча каталог екзопланет містить понад 5000 відомих світів, відкриття екзосупутника — це зовсім інша історія.

 

 

У новому дослідженні дует вчених слідує за Обі-Ваном Кенобі із «Зоряні війни: Нова надія» щодо повідомлення про виявлення двох супутників, які обертаються навколо планет за межами Сонячної системи. Коротше кажучи, вони не впевнені, що перші в історії людства виявлення екзосупутника точні. Висновки з дослідження також показують: такі супутники загалом можуть проявляти себе лише в тому разі, якщо вони дуже великі.

Докладніше:

Землеподібні планети можуть утворюватися в незвичайних умовах

02 грудня 2023

 

Міжнародна група астрономів за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба вперше спостерігала воду та інші молекули у внутрішніх ділянках диска, з яких формуються планети, в одному з найекстремальніших середовищ Галактики. Ці результати свідчать про те, що умови для формування землеподібних (кам’янистих) планет, які зазвичай існують в дисках, що містяться в ділянках утворення зір малої маси, також можуть мати місце в регіонах утворення масивних зір і, можливо, в більш широкому діапазоні середовищ.

Докладніше:

Пошук інформації на порталі

 

Снядецький Ян (29.VIII.1756 — 21.XI.1830)

 

Sniadetzkyi 

Польський вчений-енциклопедист (астроном, математик, філософ, педагог) Ян Снядецький народився 29 серпня 1756 р. у м. Жнін. Здобув освіту в Ягеллонському університеті в Кракові, а також у Ґеттінґені, Лейдені, Утрехті. Вивчав математику в Паризькому університеті у Лапласа і Д’Аламбера. З 1781 р. — професор математики і астрономії в Кракові. Виступив (1782) з ідеєю спорудження в Кракові астрономічної обсерваторії, яку відкрили через десять років (1792). Протягом 1792—1803 рр. — директор Краківської обсерваторії.

 

Відвідав (1767) Англію, де ознайомився з роботою обсерваторій в Гринвічі й Оксфорді. Разом з Вільямом Гершелем в його обсерваторії в Слау виконав спостереження подвійних зір, Урана, супутників Сатурна. У 1803—1805 рр. мешкав у Франції, Італії, потім повернувся до Кракова. Упродовж 1806—1825 років — професор Віленського університету (ректор у 1807—1815 рр.) і директор астрономічної обсерваторії.

 

Ян Снядецький — видатний польський вчений епохи Просвітництва, найбільший польський астрономом межі XVIII — XIX століть. Виконав наукові роботи з математики, астрономії, філософії, літератури, мовознавства. Пропагував вчення Миколи Коперника. Ще до зняття заборони на виклад вчення опублікував книгу про Коперника (1802), яка сприяла поширенню геліоцентричної теорії будови світу.

 

Систематично спостерігавастероїди, сонячній місячні затемнення. Виконував обчислення положень Сонця, Місяця і планет. Незалежно від Генріха Ольберса відкрив (1802) астероїд Паллада. Придбав нові інструменти для Віленської обсерваторії.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 1262 Снядецкія.

 

Ян Снядецький помер 21 листопада 1830 р. в маєтку Яшуни поблизу м. Вільно (тепер Вільнюс, Литва).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1