Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Космічний апарат НАСА "Люсі" зробив знімок астероїда Дональдйохансон

22 квітня 2025
Космічне агентство опублікувало зображення в понеділок, через день післязближення. Це вважалося генеральною репетицією більш тісних зближень з астероїдами ближче до Юпітера.
Цей астероїд виявився більшим, ніж очікували вчені, приблизно 5 миль (8 кілометрів) у довжину та 2 милі (3,5 кілометри) у ширину в найширшій точці — схожий на неправильну кегель. Космічне тіло таке довге, що космічний корабель навіть не зміг повністю зафіксувати його на початкових завантажених зображеннях.
Read more

Пошук інформації на порталі

 

Снядецький Ян (29.VIII.1756 — 21.XI.1830)

 

Sniadetzkyi 

Польський вчений-енциклопедист (астроном, математик, філософ, педагог) Ян Снядецький народився 29 серпня 1756 р. у м. Жнін. Здобув освіту в Ягеллонському університеті в Кракові, а також у Ґеттінґені, Лейдені, Утрехті. Вивчав математику в Паризькому університеті у Лапласа і Д’Аламбера. З 1781 р. — професор математики і астрономії в Кракові. Виступив (1782) з ідеєю спорудження в Кракові астрономічної обсерваторії, яку відкрили через десять років (1792). Протягом 1792—1803 рр. — директор Краківської обсерваторії.

 

Відвідав (1767) Англію, де ознайомився з роботою обсерваторій в Гринвічі й Оксфорді. Разом з Вільямом Гершелем в його обсерваторії в Слау виконав спостереження подвійних зір, Урана, супутників Сатурна. У 1803—1805 рр. мешкав у Франції, Італії, потім повернувся до Кракова. Упродовж 1806—1825 років — професор Віленського університету (ректор у 1807—1815 рр.) і директор астрономічної обсерваторії.

 

Ян Снядецький — видатний польський вчений епохи Просвітництва, найбільший польський астрономом межі XVIII — XIX століть. Виконав наукові роботи з математики, астрономії, філософії, літератури, мовознавства. Пропагував вчення Миколи Коперника. Ще до зняття заборони на виклад вчення опублікував книгу про Коперника (1802), яка сприяла поширенню геліоцентричної теорії будови світу.

 

Систематично спостерігавастероїди, сонячній місячні затемнення. Виконував обчислення положень Сонця, Місяця і планет. Незалежно від Генріха Ольберса відкрив (1802) астероїд Паллада. Придбав нові інструменти для Віленської обсерваторії.

 

На честь науковця названо кратер на Місяці, астероїд 1262 Снядецкія.

 

Ян Снядецький помер 21 листопада 1830 р. в маєтку Яшуни поблизу м. Вільно (тепер Вільнюс, Литва).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1