Астрономічна картина дня від NASA. Перехід на сайт Astronomy Picture of the Day.

Останні новини

Несподівана знахідка у зразку астероїда Рюгу ставить під сумнів походження астероїдів.

26 червня 2025

Незаймані зразки з астероїда Рюгу, повернуті місією Hayabusa2 6 грудня 2020 року, були життєво важливими для покращення нашого розуміння примітивних астероїдів та формування Сонячної системи. Астероїд типу C Рюгу складається з порід, подібних до метеоритів, які називаються хондрити CI, що містять відносно велику кількість вуглецю та зазнали значних водних змін у минулому.

Дослідницька група Хіросімського університету виявила наявність мінералу джерфішериту, калійвмісного залізо-нікелевого сульфіду, у зерні Рюгу. Присутність цього мінералу є абсолютно несподіваною, оскільки джерфішерит не утворюється за умов, в яких, як вважається, Рюгу перебував протягом свого існування. Результати дослідження були опубліковані 28 травня 2025 року в журналі Meteoritics & Planetary Science.

«Джерфішерит – це мінерал, який зазвичай утворюється в середовищах, подібних до тих, що зустрічаються в енстатитових хондритах, і ніколи не був зареєстрований у хондритах CI чи інших зернах Рюгу», – каже перший автор та кореспондент Масаакі Міяхара, доцент Вищої школи передових наук та інженерії Хіросімського університету. «Його поява подібна до знаходження тропічного насіння в арктичному льоду, що вказує або на несподіване місцеве середовище, або на перенесення на великі відстані в ранній Сонячній системі».

Read more

Пошук інформації на порталі

 

Фабриціус Давид (9.III.1564 — 7.V.1617)

 

Fabrytzius Davyd 

Німецький астроном-аматор Давид Фабриціус народився 9 березня 1564 р. у містечку Езенс. Освіту здобув у м. Гельмштедт (земля Нижня Скасонія). Листувався з Тіхо Браге, Симоном Маріусом, Йоганном Кеплером. Багато подорожував, зокрема відвідав Тіхо Браге, коли той мешкав (1597—1599) у Вандсбеку (нині це район Гамбурга). Надав Кеплеру свої спостереження Марса, які той використовував разом із спостереженнями Браге для встановлення законів руху планет (Кеплер вважав Фабриціуса кращим після Тіхо Браге спостерігачем тих часів). Відкрив (1596) першу змінну зорю (Міра, тобто Дивовижна, в сузір’ї Кита — цю назву дав їй Ян Гевелій). Спостерігав (1604) незалежно від Ґалілео Ґалілея та Йоганна Кеплера Нову в сузір’ї Змієносця.

 

Його син Йоханнес (1587 — бл. 1615) також був астрономом. На честь науковця названо кратер на Місяці.

 

Давид Фабриціус помер (убитий з помсти селянином, якого він викрив у крадіжці) 7 травня 1617 р. у комуні Остель (Німеччина).

 


 

Астроблоги

  • МИ і ВСЕСВІТ

    Блог про наш Всесвіт, про дослідження його об’єктів астрономічною наукою. Читати блог

astrospadok ua

afisha 1